Trgovina hiljadama dece, koja su u Veliku Britaniju prokrijumčarena za seksualno zlostavljanje, trgovinu drogom, sklapanje brakova ispod dozvoljene starosne granice, ulični kriminal i domaće ropstvo obelodanjeni su u izveštaju britanske vlade. Istraživanje, koje je nadgledala komisija Ministarstva unutrašnjih poslova, identifikovalo je 330 slučajeva osumnjičenih ili potvrđenih žrtava trgovine ljudima, od kojih je najveći broj njih iz Kine ili Afrike, ali upozorava na „nepoznat kvantitet“ koji vlasti nisu uspele da zabeleže.
Trgovina hiljadama dece, koja su u Veliku Britaniju prokrijumčarena za seksualno zlostavljanje, trgovinu drogom, sklapanje brakova ispod dozvoljene starosne granice, ulični kriminal i domaće ropstvo obelodanjeni su u izveštaju britanske vlade. Istraživanje, koje je nadgledala komisija Ministarstva unutrašnjih poslova, identifikovalo je 330 slučajeva osumnjičenih ili potvrđenih žrtava trgovine ljudima, od kojih je najveći broj njih iz Kine ili Afrike, ali upozorava na „nepoznat kvantitet“ koji vlasti nisu uspele da zabeleže. Veruje se da je realan broj dece, žrtava trgovine, mnogo veći.
Organizovane bande, uključujući i neka visoko sofisticirana kriminalna udruženja, profitiraju od trgovine decom koja su neretko i starosti od devet meseci, njihovim krijumčarenjem u Britaniju. U slučaju afričkih žrtava trgovci su identifikovani kao britanski nacionalisti bele puti.
Izveštaj koji je izradio Centar za eksploataciju dece i onlajn zaštitu otkriva poražavajuće podatke. Briga za bezbednost dece, koja su žrtve trgovine ljudima, nalazi se u rukama lokalnih vlasti. Više od polovine dece je nestalo, prema navodima studije, uz strahove da su neka od njih vraćena svojim otmičarima. Najveći broj žrtava su devojčice i one najverovatnije stižu u zemlju avio prevozom kako bi bile korišćene za uličnu prostituciju ili zaposlene kao sluškinje.
Pošto su pripadnici policije pojačali kontrolu na aerodromima Hitrou, Getviku i Doveru, trgovci decom obično biraju manje prometne ulazne punktove, kao što su Prestvik, Belfast, Donkaster, Stansed, Hul i Grejvsend. Psihičko i seksualno nasilje najčešće se upotrebljavaju kako bi žrtve bile kontrolisane i „trenirane“, prilikom čega decu seksualno zlostavljaju svi članovi bande, prebijaju ih i gase im opuške cigareta po telu. Albanske, kineske i vijetnamske bande za trgovinu ljudima su najorganizovanije i povezane s kriminalnim mrežama koje su uključene u proizvodnju droge, pranje novca i prostituciju.
Nekoliko vladinih službi na „opasnim mestima“, odnosno u velikim gradovima, lukama ili aerodromima, nisu uspele da obezbede podatke o trgovini decom u tim oblastima, tako da se u izveštaju priznaje da obelodanjeni podaci nisu realni. „Odlučili smo da odredimo prirodu i stepen problema. Nećemo zazirati od izveštaja, već ćemo naučiti lekciju i krenuti dalje“, rekao je britanski ministar unutrašnjih poslova Vernor Kuker.
Dok većina identifikovanih slučajeva uključuje decu starosti između 14 i 17 godina, postoje strahovi da nezakonito uvođenje mnogo mlađe dece u zemlju prolazi nezabeleženo. Izveštaj navodi slučaj prokrijumčarene bebe starosti devet meseci, dece od tri i četiri godine, od kojih su mnoge dovele odrasle osobe koje su se lažno predstavljale kao njihovi roditelji. U izveštaju se navodi da su žrtve uglavnom živele siromašnim životom u zemljama porekla, posebno deca prokrijumčarena iz Afrike. „Ova deca opisuju svoje prethodne živote u ratnom okruženju, siromaštvu, godinama fizičkog i psihičkog nasilja, zapuštenosti uz veliku želju da sve to napuste“, navodi se u izveštaju. „Neke od devojčica veruju da su izbavljene iz siromaštva i još uvek govore o otimačima kao o svojim spasiocima“.
Žrtve trgovine decom iz zemalja istočne Evrope, uglavnom devojčice, jednostavnije je prokrijumčariti od dece drugih nacionalnosti, jer se njihovi EU pasoši obično ne pregledaju detaljno. Izveštaj predlaže, kao prioritet, osnivanje udružene jedinice za sakupljanje informacija, kao i upotrebu biometričkih podataka koji bi pomogli pronalaženje otete dece.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.