Osnovna digitalna pismenost je potrebna svima, a sistem obrazovanja treba da mladima pruži viši stepen stručnosti u osnovim veštinama kao što su digitalne, da bi se zadovoljili zahtevi tržišta rada, ocenjeno je danas ne otvaranju konferencije o smanjenju digitalnog jaza, u organizaciji Britanskog saveta.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević je rekao da treba udružiti napore da bi se pronašle mere obrazovne politike koje će dovesti do višeg stepena stručnosti učenika i studenata u veštinama potrebnim na tržištu rada.
Šarčević je izjavio da konferencija treba da kroz razmenu iskustava dođe do rešenja za podizanje nivoa veština.
To nije lak zadatak, jer se digitalne veštine nadograđuju na postojeća znanja i veštine, ocenio je Šarčević.
On je rekao da je bazična digitalna pismenost potrebna svim građanima i da su veštine kao što su programiranje ili upravljanje velikim količinama podataka sve traženije.
Britanski ambasador Denis Kif je izjavio da je tehnološki razvoj ključni faktor koji značajno utiče na to kako radimo, živimo i učimo.
Digitalne veštine pomažu pojedincima, državnim institucijama i poslodavcima, konstatovao je Kif.
On je rekao da su osnovne digitalne veštine veoma važne za britansku ekonomiju.
Ulaganja u razvoj digitalnih veština se vraćaju skoro desetostruko, kroz uštede i privlačenje investicija. Pravilno ulaganje u digitalne veštine, pogotovo kod mladih, važno je za svaku privredu. Zato sa partnerima radimo veoma naporno već četiri godine, da bi unapredili digitalne veštine zaposlenih i mladih na Zapadnom Balkanu, izjavio je Kif.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.