Digitalno nasilje ostavlja stvarne posledice. #TičeMeSe 1Foto: UNDP

Kako bi digitalni prostor bio bezbedan za sve važno je da glasno govorimo protiv digitalnog nasilja prema ženama i devojčicama, poručimo da žrtve nisu odgovorne za pretrpljeno nasilje i pružimo im podršku, zaključile su učesnice panela „Digitalno nasilje ostavlja stvarne posledice. #TičeMeSe“, koji je održan danas u hotelu Hilton Belgrade, u organizaciji Ringier Axel Spriinger i Programa Ujedinjenih nacija (UNDP) za razvoj u Srbiji.

Stalna predstavnica UNDP-a u Srbiji Fransin Pikap, koja se obratila publici na početku panela, rekla je da su u digitalnom, kao i u fizičkom svetu, žene i devojčice, u odnosu na muškarce, nesrazmerno više izložene diskriminaciji, uznemiravanju i nasilju.

„Digitalno nasilje ostavlja stvarne posledice na mentalno i fizičko zdravlje, i može biti uvod u fizičke napade ili nastavak nasilja koje je počelo u neposrednom kontaktu. Istovremeno, digitalni prostor je veoma važan za umrežavanje, učenje i stvaranje, kao i za osnaživanje žena i devojčica. Zato mora da postane jednako bezbedan za žene i muškarce, da im pruži iste mogućnosti za pristup informacijama i znanju, za ravnopravnu razmenu mišljenja i u učešće u javnom životu. Samo takav digitalni prostor koristi celom društvu i doprinosi dostizanu rodne ravnopravnosti,“ poručila je PIkap, a UNDP prenosi u saopštenju.

Kako bi se doprinelo boljem razumevanju problema digitalnog nasilja prema ženama i devojčicama i podstaklo šire okruženje da podrži one koje ga trpe, na panelu je bilo reči o tome šta je digitalno nasilje i kako ga prepoznati, kakve posledice ostavlja, kome ga i kako prijaviti, kao i na koje sve načine podržati devojke i žene koje su mu izložene.

O tome su govorile Mirjana Stajkovac, zamenica javnog tužioca u Posebnom tužilaštvu za visokotehnološki kriminal, Anita Pantelić, aktivistkinja Alternativnog centra za devojke iz Kruševca, Ivana Perić, psihoterapeutkinja i aktivistkinja SOS Ženskog centa Novi Sad, Mirjana Vladisavljević, direktorka Balkan Tube Fest-a i Marija Nikolić, jutjuberka.

Diskusija u okviru panela nadovezala se na kampanju „Tiče me se“, koju je povodom 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama, UNDP u Srbiji sproveo treću godinu za redom. Cilj kampanje je da doprinese stvaranju društva koje ne toleriše nasilje prema ženama, a ove godine bila je usmerena na informisanje o posledicama nasilja prema ženama u digitalnom prostoru i podsticanje podrške u slučaju ovog vida nasilja.

Kampanja „Tiče me se“ je deo projekta “Integrisani odgovor na nasilje nad ženama i devojčicama u Srbiji III” koji zajednički sprovode UNICEF, UN Women, UNFPA i UNDP u partnerstvu sa Vladom Republike Srbije, na čelu sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost, uz podršku Vlade Švedske.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari