Specijalna bolnica „Merkur“ u Vrnjačkoj Banji ponovo je stara adresa za lečenje obolelih od šećerne bolesti o trošku države. Krajem aprila ove godine lečenje u ovoj zdravstvenoj ustanovi na osnovu uputa lekarskih komisija imala su samo deca do 18 godina, svi ostali trebalo je da lečenje finansiraju iz svog džepa.

Specijalna bolnica „Merkur“ u Vrnjačkoj Banji ponovo je stara adresa za lečenje obolelih od šećerne bolesti o trošku države. Krajem aprila ove godine lečenje u ovoj zdravstvenoj ustanovi na osnovu uputa lekarskih komisija imala su samo deca do 18 godina, svi ostali trebalo je da lečenje finansiraju iz svog džepa. Međutim, prošle sedmice Republički zavod za zdravstveno osiguranje usvojio je Pravilnik o medicinskoj rehabilitaciji u stacionarnim zdravstvenim ustanovama koji propisuje da dijabetičari na insulinskoj terapiji imaju pravo na stacionarnu rehabilitaciju o trošku zdravstvenog osiguranja. Prema aktuelnoj evidenciji blizu 60.000 obolelih od dijabetesa prima insulinsku terapiju.

Desetodnevni tretman

Stručni tim Merkura uradio je desetodnevni tretman za dijabetičare koji su pod insulinskom terapijom, koji obuhvata edukaciju, kontrolu dijabetesa i prevenciju komplikacija. To znači da će svi koji budu na ovom programu imati svaki dan do detalja isplaniran i da će biti pod maksimalnom lekarskom kontrolom, koja ni do sada nije manjkala. Uz laboratorijske analize, preglede lekara različitih specijalnosti, celodnevnog praćenja kretanja vrednosti šećera u krvi, doziranu fizičku aktivnost, obavezne aktivnosti, biće pohađanje Škole za dijabetičare i Mini škola u okviru koje će predavanja držati profesori sa domaćih medicinskih fakulteta.

U Školi za dijabetičare pacijenti će se upoznavati sa bolešću, njenim komplikacijama, ponašanju, navikama, motivaciji, sprovođenju samokontrole, o načinu ishrane pravilne za dijabetičare, zatim novim terapijskim pristupima, sagledavanju mogućih problema u primeni terapije, prevazilaženju terapijskih problema, o sprovođenju samokontrole, vođenju dnevnika, davanju insulina, podešavanju insulinske doze, poremećajima zdravstvenog stanja koji uzrokuju promene glikemije, samopomoći i pomoći od strane drugih u stanju hipoglikemije (pada šećera).

Po poslednjoj odluci RZZO, deca do 18 godina, koja su na insulinskoj terapiji, imaju pravo da jednom godišnje 14 dana borave na rehabilitaciji u Bukovičkoj Banji u Aranđelovcu. Stariji od 18 godina upućuju se na rehabilitaciju u vrnjačku Specijalnu bolnicu.
– Stariji dijabetičari na insulinskoj terapiji imaju pravo da jednom u četiri godine koriste desetodnevnu rehabilitaciju u našoj ustanovi. Republički zavod je zakupio 400 kreveta po ceni od 2.340 dinara dnevno po pacijentu i omogućio da oko 15.000 starijih dijabetičara insulin-zavisnih ostvari pravo na preventivnu rehabilitaciju o trošku zdravstvenog osiguranja – objašnjava dr Dejan Stanojević, direktor Specijalne bolnice „Merkur“, poslednju odluku RZZO.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari