Neka uzaludna međusobna trvenja ustupe mesto bratskoj ljubavi Srba, Hrvata i Slovenaca, kojima je ova državna zajednica jedini spas, jedina nada i jedna garancija za njihovu bolju i srećniju budućnost, govorio je predsednik Vlade Dragiša Cvetković na svečanosti povodom 25. godišnjice Cerske bitke, pre tačno 80 godina.
List Vreme tog 20. avgusta opširno je pisao o obeležavanju godišnjice na Ceru tokom koje je poštu izginulim braniocima domovine odalo skoro 20.000 ljudi.
Na unutrašnjim stranama našla se priča o Dušanu Milačiću, direktoru drame Narodnog pozorišta koji je, vrativši se s odmora, u razgovoru sa saradnikom Vremena izjavio da je za 40 dana pročitao 80 dramskih dela. On je predstavio konture dramskog repertoara za nastupajuću pozorišnu sezonu u kojoj će naglasak biti na domaćim delima.
“Nemojte misliti da sam se odmarao za vreme odsustva. O tome nije bilo ni reči. Svo slobodno vreme upotrebio sam na sastavljanje repertoara. A to nije bila laka stvar. Treba zadovoljiti umetnički rang prestoničkog pozorišta, treba zadovoljiti publiku, kritiku, a i same glumce. Za četrdeset dana, koliko sam na odsustvu proveo, pročitao sam osamdeset dramskih dela, među kojima veliki broj iz domaće literature. Želeći da pružim publici dramske tvorevine iz svih krajeva naše države, čitao sam dela slovenačkih i hrvatskih pisaca naporedo sa srpskim”, rekao je Milačić.
Od svih dela koje je pročitao, trideset drama bi trebalo da budu izvedene u toku ove pozorišne sezone, a Milačić je otišao i korak dalje, uradivši nešto što nijedan njegov prethodnik nije pokušao. Naime, u svakom komadu izvršio je podelu uloga, tako da će izvođenje repertoara moći da se sprovede po određenom planu, piše Vreme.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Dnevni list Pravda na svojim stranama pisao je o Zubnoj klinici na kojoj su pacijenti tražili od lekara da im vade zube, iako nije bilo vode, ne plašeći se infekcija.
Prema rečima medicinskih radnika, među hrabrijim pacijentima prednjačili su ljudi sa sela. Jedan od njih, koji je potegao čak iz Arilja zbog zuba, rekao je primarijusu dr Ljubomiru Đokoviću: “Samo ti meni izvadi zube, a za vodu ćemo lako”.
Nekoliko uboda iglom, malo kokaina i pokvareni zubi bili su u čeljustima klešta. Čim su prekoračili prag klinike, seljaci su se raštrkali na razne strane, dok jedan nije uzviknuo: “Evo vode! I da operemo usta, i da se napijemo!”.
Saradnik Pravde piše da su otvorili hidrant za polivanje ulica i, posle, potpuno zadovoljni, nastavili put. Ništa nije vredelo što su im saopštili da ta voda nije za piće. Oni su odmahnuli rukom i odgovorili: “U ratu smo pili i goru, hvala Bogu…”
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.