Socijalne napetosti izazvane krizom produbljuju se u Francuskoj. Poslednjih šest meseci posao je izgubilo 330.000 ljudi dok direktori kompanija, koje dobijaju pomoćdržave i ujedno otpuštaju zaposlene, nastavljaju da dodeljuju sebi ogromne plate i nagrade kao da uspešno vode firme.
Tako je direktor fabrike guma Kontinental u Filmenu krajem januara u trenutku saopštavanja zaposlenima vesti o zatvaranju jednog pogona i otpuštanju 1.200 radnika gađan jajima, a zadobio je i udarac motkom, te je bio primoran da se spasava bekstvom. Početkom aprila generalnog direktora Soni-Francuske zaposleni su zatvorili u prostorije fabrike jer je najavio otpuštanja. Iz istih razloga bili su zatvoreni i rukovodioci kompanija Katepilara u Grenoblu i 3M u Pitivjeu, a direktor Lik Rusle je proveo deo dana i celu noću zatočeništvu. U petak su zaposleni firme Forestije, koja se bavi razvojem i inovacijama i zapošljava uglavnom visoko obrazovani kadar, inženjere, istraživače i tehničare, zatvorili tri svoja direktora jer su objavili otpuštanje 400 zaposlenih.
Desničarski Figaro piše da su ovi događaji „spontane reakcije usled beznađa“. Zaposleni u Soni-Francuska kažu da su ovakve akcije bile „nezamislive pre nekoliko meseci“. Priča se da su u „nasilju videli poslednju šansu“, jer više nemaju šta da izgube. Svi se slažu da su radnici delovali bez dogovora sa sindikatima. Profesor sociologije na Univerzitetu Marna-la-Vale kaže da „se ne isključuje mogućnost da se u skoroj budućnosti situacija još radikalizuje. Nezadovoljstvo i upotreba sile može da se proširi“.
Desničarski mediji upozoravaju da je bespravno zatvaranje kriminalno delo za koje sledi kazna od pet godina zatvora ako zatočeništvo traje manje od nedelju dana, a 20 ako potraje duže. Međutim, zakon predviđa izuzetke u slučaju „socijalnih sukoba“, kada kazna ne mora da bude izrečena, ako niko ne podnese tužbu. Za sada ni javni tužilac ni pritvoreni direktori ne žele da podignu tužbe.
Mada je francuski predsednik Nikola Sarkozi po pravilu vrlo prisutan u medijima, ovog puta se nije javljao sve do sredine prošle nedelje kada je posle više zatvaranja rukovodilaca preduzeća, posredstvom televizije, pozvao na poštovanje zakona: „U pravnoj državi poštovanje zakona je obaveza za sve. Može se razumeti ogorčenje, ali rešenju ne vodi nasilje i nepoštovanje zakona, većrezultati rada. Ponašanje nekih direktora je neprihvatljivo, ali velika većina se u krizi odlično snalazi.“
Generalna sekretarka najveće opozicione Socijalističke partije (PS) Martina Obri i sindikalci govore da ne podržavaju zatvaranje i nasilje, ali da razumeju revolt zaposlenih koji ostaju bez posla, podsećajući da često svi u jednoj porodici ostaju bez prihoda i izvršitelji mogu ubrzo da im zakucaju na vrata zbog neotplaćenih kredita. Rezultati ankete javnog mnjenja pokazuju da 63 odsto građana „razume ali ne odobrava“ nasilje, dok ga 30 odsto podržava.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.