Iako grad u ravnici i sa mnogo mogućnosti za izgradnju stadiona, Šabac nikako da dobije reprezentativno zdanje. Najstariji stadion FK „Mačve“, kluba osnovanog davne 1919. godine, uprkos značajnim uspesima i velikim utakmicama u prošlosti nikako da poprimi obrise fudbalskog hrama.

Iako grad u ravnici i sa mnogo mogućnosti za izgradnju stadiona, Šabac nikako da dobije reprezentativno zdanje. Najstariji stadion FK „Mačve“, kluba osnovanog davne 1919. godine, uprkos značajnim uspesima i velikim utakmicama u prošlosti nikako da poprimi obrise fudbalskog hrama. Ovde su nekada igrane utakmice s velikim klubovima, a broj gledalaca dostizao je i do deset hiljada.
Pre desetak godina zastali su radovi na istočnoj tribini, a zbog neregulisanih ugovornih obaveza najviše prema GP Rad, koje je u međuvremenu otišlo u stečaj, ne nazire se skori dovršetak tribina. Jedna od manjkavosti „Mačvinog“ stadiona, odnosno ovog kluba, jeste taj da nemaju pomoćni teren, iako se taj problem mogao ranije rešiti.

Hale i bazeni takođe zapostavljeni

Iako grad ima veći broj klubova u elitnim takmičenjima u drugim sportovima ni stanje sa sportskim halama nije zavidno. Hala „Zorka“ nedavno je renovirana, ali ima problema sa grejanjem, dok u hali Gimnazije nedostaje novac za semafor, kupole i drugu opremu. Zatvoreni bazen ne radi duže vreme, a očekuje se izgradnja novog na prostoru plaže „Stari grad“, ali će i to potrajati.

Odmah do „Mačvinog“ nalazi se gradski stadion, podignut 1972. godine. Međutim, malo ko je tada primetio da je on nepravilno okrenut, barem prema fudbalskim propisima, umesto sever-jug golovi su postavljeni na istočnoj, odnosno zapadnoj strani. Ni to nije toliko važno, budući da ga koristi veliki broj drugih sportista i rekreativaca, ali je njegovu sudbinu dokrajčila divlja gradnja. Sredinom devedesetih godina srušena je ograda stadiona i umesto nje počele su da niču stambeno-poslovne zgrade. Od prvobitne zelene oaze, gradski stadion dobio je obeležja bunkera, a uzalud su bili protesti i zahtevi građana da se stane na put tome. Oni koji su mahom gradili te objekte prodali su ih drugim korisnicima, tako da prema svemu sudeći nikada neće biti utvrđen krivac i sve će ostati po starom.
Od planiranog bazena i tribina za 20.000 gledalaca takođe neće biti ništa, a stadion je već ruiniran. Travnati teren samo je delimično obnavljan, atletska staza gotovo je neupotrebljiva, a jedina dobra stvar su novosagrađeni tereni za mali fudbal, košarku i tenis. Prema Generalnom planu novi gradski stadion biće izgrađen na nekadašnjem vašarištu. Šapčani konačno očekuju da dobiju pravi i reprezentativan gradski stadion, ali će to potrajati.
Ni stadioni drugih šabačkih klubova nisu bolje prošli. Umesto stadiona FK „Radnički“, kluba osnovanog dvadesetih godina prošlog veka, nikle su zgrade, odnosno autobuska stanica. Fudbaleri ovog kluba, kao i fudbalerke šabačkog prvoligaša, utakmice igraju na terenu SC „Zorka“, izgrađenom sedamdesetih godina. Međutim, ovde su tribine montažne. Miljenik šabačkih navijača, FK „Željezničar“, utakmice je igrao na Dudari, zelenoj oazi, koja je kasnije pretvorena u deponiju. Od postojećih klubova stadione imaju FK „Borac“ i „Letnjikovac“, ali za manji broj gledalaca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari