Roditelji čija deca pohađaju Osnovnu školu „Đorđe Jovanović“ u Selevcu kod Smederevske Palanke, okupili su se juče ujutru u centru sela kako bi još jednom skrenuli pažnju javnosti u kakvim uslovima njihova deca uče i apelovali na nadležne da reaguju, u suprotnom tražiće da se obustavi nastava. Inače, ova osmoletka u fazi je rekonstrukcije, ali su kako smo saznali radovi stopirani jer Ministarstvo prosvete čeka odobrenje Evropske investicione banke, koja finansira obnovu ove ali i ostalih 200 škola koje su na spisku najoštećenijih u Srbiji i u „Programu modernizacija škola“.

Za to vreme selevački đaci nastavu slušaju u učionicama punim vlage i buđi, pod krovom koji prokišnjava i stvara dodatne probleme sa instalacijama i fasadom. Do sada su sanirani mokri čvorovi i postavljena nova stolarija, ali glavni problem – ravan krov, koji čeka na novu hidroizolaciju i dalje stoji. Ceo treći sprat je van upotrebe još od 2008. godine, pa se nastava za 306 đaka odvija u dve smene. Kako Danas saznaje za nekoliko dana trebalo bi banka da da saglasnost za nastavak radova.

U Jedinici za upravljanje projektima „Istraživanje i razvoj“ d.o.o. Beograd, koja ispred Ministarstva prosvete i tehnološkog razvoja vrši stručni nadzor, tvrde da je ova osmoletka prioritet i u prvoj grupi škola za rekonstrukciju i adaptaciju, ali da je zastoj nastao zbog nedostatka i loše urađene projektno-tehničke dokumentacije lokalne samouprave kao i potrebe za dodatnim radovima.

– Svi izvođači radova kao i stručni nadzor uvek nastoje da u što kraćem roku reše probleme sa kojima se suočavaju prilikom izvođenja radova, a koji su nastali usled nedostataka projektno – tehničke dokumentacije. Kada je reč o sanaciji krova u školi u Selevcu uočena su brojna, dodatna oštećenja na samoj konstrukciji, uzrokovana višegodišnjim prokišnjavanjem. Kako bi se trajnije rešio problem, predložene su i usvojene izmene projektno-tehničke dokumentacije. Ali, da bi se realizovali dodatni radovi, procedura nalaže da se za sve nepredviđene radove obavesti Evropska investiciona banka, kao zajmodavac, čija je saglasnost neophodna, jer se svi radovi finansiraju iz sredstava zajma. Pregovarački postupak sa izvođačima radova je završen, Banka je obaveštena i očekujemo saglasnost u narednih nekoliko dana. Nakon potpisivanja Aneks ugovora, radovi na objektu biće nastavljeni – kažu za Danas u JUP-u.

Kao izvođači pominju se firme Modulor, Best izgradnja i Tesla sistemi, koji su kao konzorcijum nastupili na tenderu. Konkretno za školu u Selevcu zadužena je Best izgradnja iz Novog Sada.

– Kada dobijemo zeleno svetlo i potpišemo ugovor prvo ćemo sanirati oštećeni sloj krova na koji ćemo postaviti novu hidroizolaciju i to bi moglo da bude završeno za 15 dana. Predviđeno je da uradimo i sanaciju i krečenje dela fasade oko krova. Za hidroizolaciju krova dajemo garanciju od deset godina – navodi za naš list inženjer Đorđe Pupovac, predstavnik firme Best izgradnja, koja pored ove škole radi na još 14 školskih objekata u Srbiji.

Da podsetimo, zbog realizacije tendera još u startu su kasnili radovi, te je za selevačke đake ova školska godina počela 15 dana kasnije.

U okviru „Programa modernizacija škola“ u toku su radovi na izgradnji, rekonstrukciji i adaptaciji 51 školskog objekta, za šta je iz kredita EIB opredeljeno 7,6 miliona evra. U toku je i novi tender za izvođače radova za drugu grupu od 81 škole, a ponuđači mogu da konkurišu do 18. marta. Nakon odabira izvođača, početak radova na tim školama predviđen je za početak aprila.

Koliko je izvesno da do kraja 2016. godine bude renovirano ukupno 201 škola u Srbiji kao što je ministar prosvete Srđan Verbić najavio, ostaje da se vidi. Ukupan zajam od EIB za realizaciju ovog programa je 50 miliona evra, a deo sredstava za infrastrukturu finansiraju i lokalne samouprave.

Kao u ranom srednjem veku

– Osim novih toaleta i stolarije ostalo je kao u ranom srednjem veku, a udaljeni smo od Beograda samo 65 kilometara. Nastavu je teško organizovati. Od mogućih 20 učionica koristimo samo polovinu, a 306 učenika podeljeni su u dve smene. Ja čak i nemam svoju kancelariju, a nastavnici zbog smanjenog prostora nemaju uslova da organizuju ni takmičenja, iako imamo uspešnu decu. Fiskulturnu salu nemamo, a internet je misaona imenica. Imamo obećanja da će radovi biti nastavljeni kad banka da saglasnost, ali mi ne znamo kada će se to dogoditi. Pitanje je i koliko će nam vremena trebati nakon sređivanja krova da sve prostorije očistimo od vlage i opremimo nameštajem da bi đaci imali bolje uslove za učenje – kaže za Danas direktorka škole „Đorđe Jovanović“ Danijela Jakovljević Živojinović. Ono što ovoj školi treba je i ležeći policajac, ali kako ističe, ni na tu molbu nadležni još ne reaguju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari