Ekskurzije, nastava u prirodi i druga đačka putovanja se mogu realizovati samo u slučaju da se škola koja organizuje putovanje nalazi u zelenoj zoni, kao i da je destinacija u koju se putuje takođe u toj zoni.
Direktori škola treba da se obrate nadležnim zavodima za javno zdravlje neposredno pred realizaciju putovanja (najranije sedam dana) i provere da li su ovi uslovi ispunjeni, pojašnjavaju za Danas u Ministarstvu prosvete suštinu dopisa upućenog školama i školskim upravama o načinu izvođenja učeničkih putovanja u narednom periodu.
U Ministarstvu napominju da je i dalje na snazi odluka da se maturske ekskurzije ne mogu realizovati van Srbije.
Na pitanje šta će se desiti ako u trenutku raspisivanja javnog poziva ili oglasa za prikupljanje ponuda putovanje može da se izvede, a u međuvremenu se pogorša epidemiološka situacija, u Ministarstvu odgovaraju da će se putovanje odložiti, što će biti regulisano aneksom ugovora.
U nekoliko škola koje je naš list kontaktirao kažu da o ugovaranju novih ekskurzija ne razmišljaju, a u pojedinim ukazuju da đaci još nisu uspeli da odu ni na putovanja planirana za prošlu školsku godinu. Jesenje ture, ako ih uopšte bude, mahom su zamenska putovanja, potvrđuje Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija JUTA.
– Ovde se radi o putovanjima ugovorenim za period od marta do juna 2020. godine i jednom broju planiranih za septembar i oktobar te godine. Što se tiče novih oglašavanja za prikupljanje ponuda, ona su tek sporadična, jedan do dva oglasa u sedam dana, a obično ih je bilo 15 do 20 u danu, ilustruje trenutnu situaciju Dragoje Zekavica, predsednik Odbora za dečji i omladinski turizam JUTA.
Zabrana da se organizuju ekskurzije, izleti, nastava u prirodi ukinuta je nekoliko dana pred kraj prošle školske godine, kada se već „zagazilo“ u letnju sezonu, a raspust počeo. U takvoj situaciji preko leta je realizovano svega oko 10 odsto ranije ugovorenih tura, a vrednost nerealizovanih poslova iznosi oko 10 miliona evra, procenjuju turistički radnici.
– Ministarstvo prosvete je 18. juna dalo „zeleno sveto“ za realizaciju đačkih putovanja, a školska godina se završila 22. juna, tako da je mali broj putovanja izveden. Konkretno, moja agencija je do sada realizovala oko 21 odsto ugovorenih poslova za školsku 2019/20. godinu, a slično je i sa drugim agencijama koje se bave đačkim i omladinskim turizmom. Mi smo još početkom februara predložili Ministarstvu model sa zonama koji je sada donet.
Da su nas poslušali, danas bismo govorili o 20 odsto nerealizovanih programa i sa lakoćom bismo mogli da izvršimo povrat novca, ističe Zekavica.
Predstavnici turističke privrede na predstojeći period gledaju sa zebnjom. Epidemiološka situacija se pogoršava pa zelenih zona u Srbiji uskoro neće biti, a s druge strane, približava se kraj godine, što je rok za realizaciju zamenskih putovanja, kao i 15. januar 2022, kada roditeljima čija deca do tada ne otputuju, treba vratiti novac.
Da bi se sprečio potencijalni scenario – da između 150 i 200 agencija ode u stečaj, trebalo bi da pomogne država u vidu kredita pod povoljnim uslovima i sa odgovarajućim grejs periodom.
– Mi smo uputili predlog da se iz Fonda za razvoj predvidi posebna linija za agencije koje imaju nerealizovana zamenska putovanja, i omladinska i sva druga. Jedina svrha tih kredita bi bila obaveza da se vrši povraćaj novca putnicima, dakle agencija ne bi mogla da koristi novac za nešto drugo. Ova inicijativa je načelno prihvaćena, o tome trenutno razgovaramo i očekujem da ćemo do kraja septembra imati konkretnije informacije. Slovenija je već odobrila tu vrstu kredita, Italija je produžila rok do 2023. za zamenska putovanja, a o tome se sve glasnije govori u Grčkoj i Bugarskoj, kaže Seničić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.