DJB: Kinezi investiraju u proizvodnju, ne u Zrenjanin 1Foto: DJB

Pored Zrenjanina, na 100 hektara zemlje koje je dobio od grada, kineski proizvođač automobilskih guma Šandong Linglong će izgraditi fabriku vrednu skoro mijardu dolara.

U zrenjaninskom odboru DJB smatraju da se radi o investiciji u proizvodnju, a ne u Zrenjanin. Od te investicije grad će imati 1200 novih radnih mesta, u gradsku kasu će se slivati novac od lokalnih taksi, uključujići i porez na zarade. Ipak, smatraju u DJB, ova investicija dešava se zbog uvođenja strogih ekoloških propisa u Kini zbog zagađenja vazduha a ovim normama je posebno pogođena gumarska industrija u provincijama Činlin, Džidženg i Šandong, odakle dolazi zrenjaninski investitor.

-Tamošnji proizvođači guma zbog poskupljenja proizvodnje rešili su da proizvodnju izmeste u države sa manjim ekološkim zahtevima, pa je posle godinu dana traganja Šandong Linglong našao je da je baš „Srbija u Evropi najpogodnija za njihovu proizvodnju“. Ovim ekološkim aspektom bi tek trebali ozbiljnije da se pozabavimo. Mi u DJB smo prilično zabrinuti jer više od 10 godina nismo u stanju da se izborimo sa kafilerijom, stanovnici Lukućeva ne mogu da se izbore sa Vinexom, a dolazi nam fabrika guma koja vazduh može da zagađuje mnogo kompleksnije i intenzivnije. Ako zanemarimo male plate i subvencije, zaštita životne sredine nama Zrenjanincima treba da bude najvažnija – navodi Aleksandar Korovljev.

On kaže da motiv dolaska stranih kompanija nije razvijenje naše domaće privrede.

– Srbija je na glasu da je država jeftine radne snage kojoj cenom rada konkurišu samo nekoliko najsiromašnijih zemalje Evrope. Strani investitori nikada neće ponuditi plate koje su iznad proseka. Naprotiv obično će to biti plate koje su bliže zakonskom minimalcu. Imamo recimo slučaj očigledno pogrešne procene pompezno najavljivane kompanije Yazaki u Šapcu, koja posle godinu dana nije uspela da zaposli planirani broj radnika jer je ponudila platu od 25000 dinara. Za svako novo radno mesto dobijaju se novčane subvencije u iznosu od nekoliko godišnjih plata, plaćene državnim novcem. Imamo slučaj kompanije Yura u Leskovcu koja je to iskoristila i rešila da preseli deo proizvodnje u Albaniju i zatvori ta nova subvencionisana radna mesta posle 5 godina – objašnjava Aleksandar Korovljev.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari