Nakon što je predsednik SAD Donald Tramp na funkciji državnog sekretara Reksa Tilersona zamenio Majkom Pompeom, za upražnjeno mesto direktora Centralne obaveštajne agencije imenovao je Đinu Haspel.
Ako njenu nominaciju potvrdi Senat, ona će biti prva žena na čelu CIA.
Haspelova (61) se Agenciji pridružila 1985, a prema pisanju NJujork tajmsa, veći deo karijere je provela angažujući se u tajnim operacijama. Bila je zamenica direktora Nacionalne tajne službe, a radila je i kao zamenica šefa tajnih misija u inostranstvu. Tramp ju je prošle godine u februaru imenovao za zamenicu šefa CIA. Iako je za 33 godine u Agenciji dobila brojne nagrade i priznanja i uživa veliko poštovanje među kolegama, njeno imenovanje za najnoviju funkciju nije naišlo na blagonaklonost mnogih aktivista, boraca za ljudska prava i izvesnog broja senatora.
Oni su izrazili zabrinutost zbog njenog angažmana 2002. na Tajlandu, gde je rukovodila tajnim zatvorom CIA, poznatim pod šifrovanim imenom „Mačje oko“. Prema izveštaju Senata, tamo su dvojica osumnjičenih terorista bili podvrgnuti brutalnim tehnikama ispitivanja, uključujući „simulaciju davljenja“. Video-snimci tih ispitivanja su uništeni 2005, a prema tvrdnji Hosea Rodrigeza, tadašnjeg šefa Haspelove, kasete su uništene na njenu molbu. CIA, međutim, tvrdi da je odluku o uništenju snimaka doneo sam Rodrigez.
Izvesni broj senatora se protivio još njenom imenovanju za zamenicu direktora CIA. DŽon Mekejn, senator iz republikanskih redova i bivši predsednički kandidat, koji je i sam bio mučen kao ratni zarobljenik u Vijetnamu, rekao je da Haspelova mora da objasni „prirodu i opseg svog angažmana u programu ispitivanja CIA“. Američka unija za građanske slobode je, međutim, bila izričitija, nazvavši je „centralnim akterom u jednom od najnelegalnijih i najsramnijih poglavlja u američkoj istoriji“.
Krajem 2014. Evropski centar za ustavna i ljudska prava (ECCHR) je podigao optužnicu protiv neidentifikovanih operativaca CIA nakon što je Senat objavio izveštaj o tehnikama ispitivanja obaveštajnih agencija SAD. Tri godine kasnije ECCHR je zahtevao od javnog tužioca Nemačke da izda nalog za hapšenje Haspelove, pod optužbom da je nadgledala mučenje osumnjičenih terorista.
Na saslušanju pred Senatom, za koje još nije određen datum, Haspelova će se suočiti s pitanjima o svojim interakcijama sa zatvorenicima u zatvoru na Tajlandu, te da li bi pristala da se ponovo uvede „simulacija davljenja“ kao tehnika ispitivanja, što je Tramp jednom prilikom predlagao, kao i da li veruje da je mučenje efikasan način za dobijanje informacija od osumnjičenih terorista.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.