Đina Haspel : Surova obaveštajka 1Foto: Epa /ISP POOL

Direktorka američke Centralne obaveštajne službe (CIA) Đina Haspel detaljno je izvestila predsednika SAD Donalda Trampa o „zaključcima i analizama“ putovanja u Tursku.

Haspelova se uključila u slučaj istrage ubistva saudijskog novinara Džamala Kašogija, a pre neki dan posetila je Tursku, gde je, navodno, saslušala audio snimak ubistva Kašogija. Turski mediji preneli su da je obaveštajna služba u Ankari podelila s Haspelovom elemente prikupljene tokom istrage, među kojima se pretpostavlja da je i audio snimak na kojem se navodno čuje kako je Kašogi ubijen.

Đina Haspel iza sebe ima 33 godine obaveštajnog iskustva, prva je žena na ovoj funkciji na koju je stupila sa mesta zamenice direktora CIA-e. Tako da je Haspelova „vrlo uhodana“ preuzela ovu visoku funkciju. Ima ogromnu podršku i poštovanje unutar obavještajne zajednice u Sjedinjenim Državama i važi za jednog od najboljih operativaca u tom poslu. S druge strane, njen rad izaziva i kontroverze zbog navodne umešanosti u rad tajnih zatvora CIA-e u kojima su primenjivane nasilne tehnike ispitivanja zatvorenika, iako američki obaveštajni zvaničnici takve navode odbacuju kao lažne.

Navodno je 2002. tokom administracije bivšeg predsednika republikanca Džordža Buša ona vodila tajni zatvor CIA na Tajlandu, pod šifrovanim imenom „Cat’s Eye“ (mačje oko). Tu je desetine osumnjičenih za terorizam izlagano divljačkom mučenju, uključujući uskraćivanje sna, zatvaranje u mrtvačke sanduke i nasilno nalivanje vode u grlo. Godine 2002. Haspelova je bila među agentima CIA koji su bili prisutni tokom saslušanja Abua Zubejde, osumnjičenog da je pripadnik Al Kaide, koji u jednom trenutku stravičnog mučenja nije pokazivao znake života.

Tokom Bušovog predsednikovanja ona je pomogla da se sprovede naređenje o uništenju video-traka sa snimljenom simulacijom davljenja, koja se smatra oblikom torture, tvrde ti izvori. Britanski Gardijan je pisao da je sama Haspelova tražila da se unište snimci na kojim je zabeležen takav vid mučenja. Lično je učestvovala u uništavanju video-snimaka simulacija davljenja zatvorenika, slučaj koji je pokrenuo podužu istragu Ministarstva pravde SAD koja je završena bez podizanja optužnica.

Za Trampa, koji ju je i postavio na funkciju nakon što je prethodnog direktora, Majka Pompea, imenovao za državnog sekretara umesto Reksa Tilersona, Đina je „izvanredna osoba“.

Haspelova je rođena 1956. u Ašlandu, država Kentaki kao jedno od četvoro dece. Cela njena karijera vezana je za CIA. Ovoj agenciji se pridružila 1985. i otad napreduje ka vrhu.

Bila je udata za Džefa Haspela sve do 1985. kada su se razveli. Živi na adresi u Ašburnu, Virdžinija. Ne koristi društvene mreže. Dobitnica je brojnih nagrada i priznanja, između ostalih i Nagradu Džordža Buša Starijeg za izvrsnost u borbi protiv terorizma, Donovan nagradu i priznanje predsedničkog ranga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari