Poslanici Skupštine Srbije tokom rasprave o amandmanima na predlog zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica iz poslednjih ratova, raspravljali su i pravima četnika i partizana, uz konstaticiju da je dosta podela , a svoj sud na ovu temu dala je predsednica parlamenta Maja Gojković.
„Pomalo mi je dosta da mi koji pripadamo porodicama onih koji su dali svoje živote, a posle platili surovim kažnjavanjem od komunističkog režima za to što su učestvovali u Drugom svetskom ratu i borili se za slobodu Srbije oslobađanje od fašizma stalno ćutimo. Da dolazimo u situaciju da ne smemo ništa da kažemo zbog jedinstva Srbije. Nemojte da kažete da su naši preci bili fašisti . Nemojte molim vas da pređete tu granicu“, rekla je predsednica parlamenta i dodala da pobednici uvek pišu istriju ,ali nije istina da su borci u vojsci Draže MIhailovića bili fašisti .
I radikal Milorad Mirčić zatražio je da se prestane sa podelama na četnike i partizane.
„Delimo ljude na one koji su bili u vojsci Republike Srpske Krajine i one koji nisu. Znamo da je teško pored Međunarodnog monetarnog fonda kroz budžet progurati nadoknadu za patriotizam onih koji su rizikovali svoje žvote“, rekao je Mirčić, dodajući da se „Srbija branila i u Kninu i u Vrginmostu“.
Milanka Jevtović , poslanica SNS ocenila je da je zakon veoma dobar, dok je poslanik Miladin Ševarlić tražio da se „dokazanim dezerterima“ u smislu osuđenim zbog dezerterstva, zabrani obavljanje javnih funkcija.
Replicirajući Ševrliću ministar rada Zoran Đorđević naveo je da mu se čini da poslanik zakon nije ni pročitao. On je objasnio da su realni zahtevi boraca prihvaćeni, da su ovim zakonom dobili status boraca, ali i da su borci tražili duplo više novca od onoga što država izdvaja za njih, da se uvede Dan boraca, da dobiju posebno Ministarstvo, a da to nije predmet ovog zakona. Podsetio je da se sada uvode legitimacije i da je problem šo još nije poznato koliko ima boraca, koliko vojnih invalida, civilnih invalida rata i da zato ne mogu da „daju privilegije“.
„Ljudi koji protestuju u Pionirskom parku, ako su iskreni, potvrdiće da je ovaj zakon korak napred“, rekao je Đorđević, dodajući da su dezerteri osuđeni pred vojnim sudom, a da kada se neko prijavi na javnu funkciju mora da donese potvrdu da nije osuđivan.
Na konsatataciju Đorđevića da su svi dezerteri prosuirani reagovao je radikal Sreto Perić napominjući da su neki dezerteri koji nisu porocesuirani brzo napredovali. On je naveo i da treba povesti računa i o onima koji su izbegavali učešće u ratu iako je država ulagala u njihovo znanje i veštine, a general Božidar Delić ocenio je da izraz „Boračka spomenica“ je apsolutno neodređen, pa tako može da se dodeljuje od Kosovskog boja do danas.
Inače, sednica parlamenta počela je sa pola sata zakašnjenja, a radikalka Vjerica Radeta primetila je da vlast sve više problema ima sa obezbeđivanjem kvoruma i da zato sednicu treba i prekinuti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.