Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je da na sutrašnjem sastanku sa predstavnicima četiri reprezentativna prosvetna sindikata neće biti ponuđeno više novca za plate od već najavljenih 12 odsto.
„Više para neće biti. Da li će se tražiti neka rešenja, da se možda nešto deli u dva-tri dela, to zavisi od finansijskih stručnjaka. Para više nema. Sa povećanjem od 12 odsto došli smo da plata početnika bude 94 odsto prosečne plate u Srbiji. Bilo je period kada je bilo i ispod 80 odsto. Što se para tiče, para više (od ponuđenog) neće biti“, rekla je Đukić Dejanović za Euronews Srbija.
Četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika najavila su obustavu rada i protest u Beogradu za 2. oktobar. Traže da početna plata nastavnika bude izjednačena sa prosečnom u Srbiji, izmena Uredbe o koeficijentima, izmena Krivičnog zakonika po hitnom postupku, isplatu Novogodišnjih nagrada zaposlenima u prosveti.
Đukić Dejanović je izjavila da se slaže da je decenijama finansijska situacija prosvetnih radnika bila neadekvatna, ali da se sa prošlogodišnjim povećanjem od 31 odsto krenulo u rešavanje njihovog materijalnog statusa.
„Ove godine Vlada je imala nepodeljen stav da jedino prosvetni radnici treba da imaju dvocifreno povećanje plata. To je 12 odsto. Svi ostali u javnom sektoru su dobili osam odsto. Tokom 2025. godine dijalog će se nastaviti i mi treba da težimo tom cilju da se plata početnika izjednači sa prosečnom platom u Srbiji čim finansijska situacija to dozvoli“, rekla je ministarka.
Što se tiče izmena Krivičnog zakonika, koji predviđaju strože kazne za one koji fizički napadnu nastavnika, Dejanović je rekla da od 1. oktobra kreće javna rasprava o izmeni Krivičnog zakonika, a da se očekuje da do kraja godine bude usvojene.
„Ne možemo dozvoliti da prosvetni radnici budu degradirani i maltetirani na bilo koji način. Izmene Krivičnog zakonika su u toku, gde je predviđeno da status zaposlenih u prosveti bude kao status advokata. Reprezentativni sindikati su se sa tim složili. Međutim, to ne može da promeni preko noći“, istakla je ona.
Upitana šta da rade roditelji, da li da šalju decu u školu ili vrtić 2. oktobra, ona je podsetila da propisi kažu da mora da se obezbedi minimum procesa rada, a u školama su to skraćeni časovi na 30 minuta.
„Pravo svakog je da izrazi nezadovoljstvo, ali ne na račun dece koja dolaze tog dana u školu. Direktor je u obavezi da napravi program rada za njih od nastavnika koji su tu. Obično su to skraćeni časovi od 30 minuta“, rekla je ona.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.