Rusi su juče birali predsednika na izborima na kojima su učestvovala četiri kandidata, od kojih je apsolutni favorit potpredsednik vlade Dmitrij Medvedev kojeg je podržao lično predsednik Vladimir Putin. U trci su bili i lider komunista Genadij Zjuganov, lider ultranacionalističke Liberalno-demokratske partije Vladimir Žirinovski i lider vanparlamentarne Demokratske partije Rusije Andrej Bogdanov.

Rusi su juče birali predsednika na izborima na kojima su učestvovala četiri kandidata, od kojih je apsolutni favorit potpredsednik vlade Dmitrij Medvedev kojeg je podržao lično predsednik Vladimir Putin. U trci su bili i lider komunista Genadij Zjuganov, lider ultranacionalističke Liberalno-demokratske partije Vladimir Žirinovski i lider vanparlamentarne Demokratske partije Rusije Andrej Bogdanov.
Očekuje se da će Dmitri Medvedev, četrdeset dvogodišnji pravnik i lojalni pomoćnik Kremlja, preuzeti vlast od Putina, čija je osmogodišnja vladavina ostavila dubok otisak u svetu. Medvedev je pre izbora obećao da će ponuditi Putinu mesto premijera zemlje. „Raspoložen sam, proleće je stiglo“, izjavio je Medvedev na biračkom mestu u Moskvi. „Sezona je promena“.

Biračima poklanjani i mobilni telefoni

Moskva – U nameri da privuku što veći broj birača na izbore za predsednika države, ruske vlasti organizovale su glasačka mesta na aerodromima, železničkim stanicama, čak i u međustanicama, a izborne komisije s glasačkim kutijama obilaze i bolesnike u bolnicama. „Drugog marta dođite na izbore, Vaš glas važan je za zemlju“, pisalo je u SMS porukama koje su svi vodeći operateri mobilne telefonije poslali svojim korisnicima poslednjih dana. Za turiste koji su se našli u Egiptu otvorena su biračka mesta u Hurgadi i Šarm-el-Šeiku. Centralna izborna komisija vodila je kampanju u kojoj je pozivala sve koji ne mogu da glasaju tog dana, uzmu potvrde iz svojih komisija, kako bi mogli da glasaju na drugim mestima. Takvih potvrda izdato je, kako je saopšteno, oko 2,5 miliona. Još u sovjetsko vreme, kako bi se privukli birači, na biračkim mestima je organizovana prodaja deficitarne robe, a mladim biračima koji glasaju prvi put poklanjan je po karanfil. Običaj da se na biračkim mestima ipak prodaju slatkiši, kobasice, sokovi, ostao je čak i u Moskvi. Ovog puta, kao inovacija, na Čukotki, gde je gubernator milijarder Roman Abramovič, „novim biračima“ poklanjani su mobilni telefoni i majice. Pored toga, kako je rekao predsednik regionalne izborne komisije, birači su mogli da koriste besplatan taksi do biračkih mesta. Državna televizija Rusije prenela je da je tamo glasalo više od 80 odsto birača, a da su na jednom biračkom mestu u Anadiru svi birači glasali do 10 sati, to jest tokom dva sata posle otvaranja. Vlasti Novorosijska odlučile su da birače obraduju palačinkama i na svim biračkim mestima je spremljeno posluženje. Kuvari gradskih preduzeća ispekli su 300.000 palačinki. Na oko 50 kilometara od Moskve, u varošici Voronovo, organizovana je lutrija na biračkim mestima. Oni čiji broj sa biračkog mesta bude izvučen mogu se nadati nagradi – od piroške do televizora.

Šef izborne komisije Vladimir Čurov izjavio je da je do 17 sati prema lokalnom vremenu izašlo 57 odsto birača. Čurov je izjavio da je izlaznost na krajnjem istoku zemlje, gde je glasanje već završeno zbog vremenske razlike, bila veća u odnosu na decembarske parlamentarne izbore.
Međunarodna zajednica pratiće s velikom pažnjom kako će se odvijati promene na političkoj sceni Rusije. Neki na Zapadu pozdravljaju reputaciju Medvedeva kao umerenog lidera, što bi naravno pogodovalo smanjenju tenzija u odnosima Moskve i nekih zapadnih zemalja.
„Medvedev je mlad, divan, energičan čovek koji će nastaviti Putinov rad i biće svetao primer našoj deci“, izjavila je građanka Moskve Tamara Razumova.
Agencija RIA Novosti prenela je da je više od 450.000 policajaca i trupa Ministarstva unutrašnjih poslova raspoređeno u blizini biračkih mesta kako bi se sprečili eventualni neredi. Dopisnici iz Rusije javljaju da je prisustvo međunarodnih posmatrača jedva bilo vidljivo, samo 300 stranih posmatrača nadgledalo je 96.000 biračkih mesta raspoređenih duž 11 vremenskih zona. Posmatrači iz OEBS nisu došli, uz obrazloženje da su im ruske vlasti uvele stroga ograničenja koja im ne bi omogućila slobodan rad. Mnogi aktivisti i obični građani tvrde kako su radnici pod pritiskom svojih direktora i šefova morali da glasaju. Postoje takođe navodi da su brojni civilni službenici bili pod pritiskom da glasaju, kao i profesori i medicinski radnici. Kritičari su unapred izjavili da će izbori biti nešto više od cinične predstave.
U Čečeniji, koju su pogodila dva rata od 1994. ali je sada manje ili više pod kontrolom administracije u Kremlju, predsednik Ramzan Kadirov predvideo je da će izlaznost biti od 95 do 100 odsto. „Glasao sam za budućnost, za Medvedeva“, izjavio je on u Groznom. U međuvremenu je saopšteno da su dve bombe eksplodirale blizu policijskog konvoja u regionu u Dagestanu, kada su povređene dve osobe.
Medvedev je svoju platformu zasnovao na obećanju da će i dalji slediti „Putinov plan“, ukazujući kako je Putin uspostavio dominaciju nad ruskom politikom uz pravu podršku naroda.
Ključno pitanje posle predsedničkih izbora i izvesne pobede Medvedeve biće da li će on zaista biti nezavisan predsednik ili Putinov pomoćnik. Premijerska funkcija koja se predviđa za Putina najuticajnija je izvršna pozicija u vladi i Putin će verovatno uvećati svoj uticaj. Ipak, Medvedev je bio obazriv kada je govorio o spoljnoj politici i pokazao je malo sklonosti ka provokativnoj kritici Putina na račun Zapada.
Posmatrači navode da rezultat glasanja nije nepoznat i da je jedino pitanje koliko ljudi će glasati za Medvedeva. Više od 109 miliona Rusa bilo je registrovano za jučerašnje izbore. Dopisnici iz Vladivostoka kažu da je izborna kampanja u tom delu Rusije bila veoma slaba i da nije bilo entuzijazma među biračima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari