Da li je odani Dmitrij Medvedev, koji je vazda bio od koristi vrhovnom vođi Rusije, „žrtveni jarac“ neočekivanih poteza Vladimira Putina od srede – najava promena Ustava koje bi mogle da produže njegovu vladavinu i pošto bude morao da se povuče s pozicije predsednika na kraju mandata 2024, ili je Medvedev možda smenjen sa premijerske pozicije, pošto je kao nadležan za ekonomsku politiku prilično nepopularan, teško je za sada pouzdano reći.
Putinova objava iznenadila je mnoge u Rusiji, kao i naknadna ostavka Medvedeva i cele vlade. Priča se da ni sami ministri nisu znali da će premijer podneti ostavku.
Neko će reći da su ostavke znak pukotina u ruskoj hijerarhiji dok drugi to vide kao deo koordinisanog ali još nejasnog Putinovog plana da ostane na vlasti i promeni politički sistem. Prema nekim navodima, u Rusiji se mesecima spekuliše da će Putin smisliti manevar da produži svoju vladavinu.
To što je Putin zadržao Medvedeva u vladajućoj strukturi postavljajući ga na novostvorenu poziciju – zamenika šefa predsedničkog Saveta za bezbednost, mada dužnosti i uticaj te funkcije ostaju nejasni – treba obazrivo shvatiti.
Medvedev je jedan od glavnih igrača u grupi bliskih Putinovih saradnika koga je iz Sankt Peterburga poveo u Moskvu. Rezervisan je i tih. Bije ga glas da je jedini umereni pragmatik u Putinovom jatu. Usvojio je neke prepoznatljive manire ruskog lidera kao što je na primer dikcija.
Doktorirao je prava u rodnom Lenjingradu, današnjem Sankt Peterburgu. Sin je profesora građevinarstva i profesorice jezika. Krenuo je stopama roditelja i 1990. postao profesor prava na državnom univerzitetu u rodnom gradu. NJegova politička karijera pripada postkomunističkom periodu.
Počeo je da radi za Putina u 24. godini. U vreme ključnog perioda tranzicije Rusije ulazi u Gradsko veće Sankt Peterburga i u Komitet za inostrane odnose kao stručni savetnik gradonačelnika.
Bio je ključni čovek Putinove izborne kampanje 2000, a tri godine kasnije i šef osoblja predsednika. Uporedo sa ulaskom u Kremlj, imenovan je za predsednika Upravnog odbora Gasproma. U novembru 2005. izabran je za prvog potpredsednika vlade. Bio je zadužen za nadgledanje nacionalnih programa u oblasti poljoprivrede, zdravstva, obrazovanja, izgradnje stanova i povećanja nataliteta.
Medvedev ne voli etiketiranja, važi za liberalnog patriotu, ideologiju smatra štetnom. Nije član nijedne političke partije. Ipak, sebe smatra demokratom i ima reputaciju razboritog političara koji podržava proevropsku politiku Rusije.
U braku je sa Svetlanom, ljubavlju iz školskih dana, s kojom ima sina Ilju. Jedan je od autora udžbenika „Civilno pravo za univerzitete“, koji je prvi put objavljen 1991. U slobodno vreme sluša hardrok muziku, a omiljeni bendovi su mu Deep Purple i Skorpions. Kao i njegov politički mentor, tokom vikenda neguje opušten stil odevanja.
Medvedev je dva puta boravio u Beogradu – 2009. u vreme mandata predsednika Borisa Tadića i oktobra prošle godine, kada je ruski prijatelj ispraćen iz Beograda pesmom „Ovo je Srbija“, napisao je srpski predsednik Aleksandar Vučić na Instagramu.
Medvedev je tada izrazio nadu da Evropska unija neće zameriti Srbiji na potpisivanju trgovinskog sporazuma sa zemljama Evroazijske ekonomske unije (EAEU) i ocenio da stav EU „ili Istok ili Zapad“ ne vodi u pravom smeru.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.