Umesto da prednjači u poštovanju zakona, Školska uprava Beograd ponaša se suprotno, što se naročito ispoljava pri preuzimanju radnika sa punim ili nepunim radnim vremenom, izjavio je Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola Beograda.
On je na današnjoj konferenciji za novinare izneo brojne primere kršenja zakona i posebnog kolektivnog ugovora pri zbrinjavanju tehnoloških viškova, napominjući da se taj posao na nivou prestonice radi “loše, traljavo i amaterski”, jer normu mogu da ukrupne samo nastavnici “sa vezom”, a na ostala mesta se zapošljavaju ljudi na određeno, čime se povećava broj zaposlenih u obrazovnom sistemu. To se, kako je rekao Antić, posebno odnosi na nastavnike kojima nedostaje 10 ili 20 odsto fonda časova, jer direktori škola odbijaju da ih preuzmu, uz obrazloženje da je taj procenat nemoguće dodeliti novom izvršiocu. Umesto toga, kako kaže, časovi se dele zaposlenima u školi koji su bliski direktorima, koji sede u školskom odboru, pa čak i predsednicima sindikata da bi ćutali.
Antić je rekao da je u mnogim slučajeva prekršen i član šest posebnog kolektivnog ugovora koji definiše mogućnost preuzimanja zaposlenih između različitih školskih uprava. On je naveo primer nastavnice iz Bujanovca zaposlene u osnovnoj školi u tom gradu, koja je dobila saglasnost podgrupe za praćenje angažovanja tehnoloških viškova da dopuni 50 odsto norme u školi u Obrenovcu. Drugi primer je nastavnica likovnog iz Aranđelovca, koja je dopunu od 15 odsto fonda časova takođe dobila u Beogradu. Antić je zamerio drugim sindikatima da štite nezakonitosti, umesto prava zaposlenih iz radnog odnosa.
Branka Roganović, članica Izvršnog odbora Foruma iznela je niz kritika na račun direktora Srednje zanatske škole u Beogradu, gde je zaposlena, tvrdeći da zlostavlja i ponižava deo kolektiva, posebno žene. Ona je rekla da direktor demonstrira silu, da zaposleni nemaju pravo govora na nastavničkom veću i da je u takvim uslovima nemoguće raditi. Kao najdrastičniji primer kršenja propisa i zlostavljanja na radu, ona je navela slučaj koleginice oligofrenologa, kojoj je direktor izdao radni nalog za, između ostalog, krečenje kabineta. Roganović kaže da je primedbe na ponašanje direktora škole uputili bivšem načelniku Republičke prosvetne inspekcije Bogoljubu Lazareviću i ministru prosvete Mladenu Šarčeviću, ali da reakcije nije bilo. Slično su postupile još neke kolege, ali Ministarstvo nije reagovalo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.