Bogate i siromašne nacije sastale su se juče prvi put kako bi zajedno razmotrili posledice svetske ekonomske krize. U Predstavništvu UN u Njujorku, učesnici samita pozvali su svet da da se čuje glas najsiromašnijih zemalja, koje su najteže pogođene finansijskom krizom.

Pregovarači će pokušati da postignu saglasnost o dokumentu koji bi bio prihvatljiv i za zemlje u razvoju i razvijene zemlje. Generalni sekretar UN Ban Ki Mun naglasio je da globalne finansijske institucije, kao što su Međunarodni monetarni fond (MMF) i Svetska banka, nužno zahtevaju reformisanje, ali da je svet podeljen u vezi sa načinima kako da se njihov rad unapredi.

Privremeni sporazum do kojeg se došlo sadrži poziv da 20 najbogatijih zemalja razmotri mogućnost da ponudi još novca osiromašenim zemljama, sadrži i obavezu o osnivanju radne grupe koja će pratiti sprovođenje dogovorenog, kao i nedovoljno jasan jezik kad govori o olakšicama pri otplati dugova. U privremeni sporazum je uključen i predlog o osnivanju komisije ekonomskih stručnjaka koji bi savetovali Generalnu skupštinu UN povodom finansijske krize u svetu.

Pre početka samita osećale su se tenzije, budući da su zapadne diplomate optužile nuikaragvanskog predsednika Generalne skupštine UN da je pokušao da preotme sadržaj skupa i pretvori ga u suđenje svetskom kapitalizmu. Sveštenik Migel d’Eskoto Brokman nije bio impresioniran takvim kritikama te je izjavio da je došlo vreme da najbogatije zemlje sveta pokušaju da dovedu u red nered koji su stvorile za one koji imaju najmanje. Pregovarači učesnika ovog samita pokušali su da u kuloarima dođu do sporazuma prihvatljivog i razvijenim i zemljama u razvoju. Manje bogate zemlje su htele posebne finansijske podsticaje za sebe.

Svetska recesija se bliži kraju

Pariz – Najdublja svetska recesija u poslednjih 60 godina bliži se kraju, ali će oporavak biti slab ukoliko vlade ne učine više da se otkloni neizvesnost oko bankarskih poslovnih knjiga, saopštila je Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD). U polugodišnjem izveštaju o ekonomskim izgledima, organizacija sa sedištem u Parizu navodi da očekuje da će privrede njenih zemalja članica opasti ove godine za 4,1 odsto. Samo mere za spasavanje koje vlade preduzimaju čine da pad ne bude teži, kaže OECD. Organizacija sad očekuje da će ekonomija SAD opasti za 2,8 odsto ove godine, posle rasta od 1,1 odsto 2008. Japanski proizvod će po svoj prilici biti manji za 6,8 odsto a u 16 država evrozone za 4,8 odsto. Beta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari