Svake godine u subotičke osnovne škole upisuje se po par desetina prvaka manje. Tako je 2008. godine u prve razrede upisano 1.542 deteta, u čak 75 odeljenja, dve godine kasnije taj broj je pao na 1.383 deteta i 69 odeljenja, odnosno šest odeljenja manje, a prošle je broj prvaka bio za gotovo 70 manji – ukupno je upisano 1.311 dece u 68 odeljenja.


Ove godine će prvi put u klupe sesti još 43 deteta manje, to jest 1.269 đaka. Brojke jasno govore da je „natalitetni trend“ izuzetno negativan, što je svakako zabrinjavajuće za ovu sredinu, mada je on sličan i u celokupnom društvu. Za prosvetne radnike to je i dodatni problem, jer smanjenje broja dece i broja odeljenja znači i smanjenje obima posla, pa se očekuje da se među nastavnim kadrom pojave tehnološki viškovi. Razlozi smanjenja broja dece u školama je svakako jedan od pokazatelja krize koja pogađa naše društvo, ali prva posledica krize pre ove prosvetne je svakako manji broj sklopljenih brakova.

Pre oko četiri decenije godišnje se venčavalo više od hiljadu mladih parova, a danas je to oko pet stotina. Osim što se mladi sve ređe odlučuju na brak, oni koji se odluče čine to znatno kasnije nego što je to bio običaj tokom ranijih godina.

U proseku, današnji tek venčani par ima oko 30 i više godina, a razlozi kasnog odlučivanja na zajednički život jesu pre svega materijalne prirode. Najveći broj mladih u dobu kada se obično ulazilo u brak, to jest pre 30 godine, najčešće je bez posla i još uvek zavisan od roditelja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari