Dodeljene godišnje nagrade za Pokretače promena 2022: Njihove aktivnosti stvaraju bolje društvo 1Foto: BOŠ

Beogradska otvorena škola (BOŠ) dodelila je, četvrtu godinu zaredom, nagrade najboljim pokretačima promena u tekućoj godini.

Ovo priznanje dodeljuje se građanima, organizacijama civilnog društva i neformalnim grupama koji svojim zalaganjem utiču na živote sugrađana, doprinoseći razvoju lokalne zajednice, unapređenju pristupa socijalnim uslugama, kulturnom sadržaju, zdravijoj životnoj sredini.

Kao i do sada, nagrada je dodeljena u četiri poznate kategorije, a od ove godine uvedena je i kategorija Sinergijom do uspeha, u okviru koje nagradu dobijaju organizacije koje su ostvarile saradnju sa poslovnom zajednicom i zajednički zagovarale stvaranje podsticajnog okruženja za važne promene u zajednici.

„Nagrada za Pokretače promena nam već četvrtu godinu zaredom pokazuje da su građani itekako aktivni u svojim sredinama, i da su posvećeni i istrajni u naporima da učine društvo boljim mestom za život. A to se dešava ne samo u gradovima, već se brojne inicijative rađaju i u manjim mestima kojima su zajedništvo i solidarnost udahnuli novi život. Posebno nas raduje podatak da smo ove godine imali zaista veliki broj prijava pojedinaca koji su svojim projektima učinili mnogo za zajednicu i nadamo se da će se ovakav trend nastaviti i u narednom periodu“, izjavila je Marija Todorović, koordinatorka projekta „Aktivni građani – bolje društvo: zagovaranjem ka saradnji i demokratskom razvoju”.

Iz velike konkurencije, izdvojeni su nagrađeni:

1. U kategoriji Saradnjom do promene koja ističe primere dobre prakse i uspešne saradnje između javnih vlasti i organizacija civilnog društva dobitnik je Caritas Šabac za inicijativu „Razvoj usluga socijalne zaštite u opštini Bogatić“.

2. U kategoriji Sinergijom do uspeha, prvi dobitnik je Udruženje žena Etno čarolija Prva Kutina za obnovu Doma kulture u selu i mobilizaciju građana organizovanjem brojnih kulturnih dešavanja u 2022.

3. U kategoriji Prvi glas građana za kampanju koja je kroz svoje aktivnosti javnog zagovaranja pokrenula veliki broj građana dobitnik je – Kreativno afirmativna organizacija Parnas iz Novog Sada koja je realizovala 20. Međunarodni filmski festival Uhvati film – festival čiji su akteri i autori osobe sa invaliditetom.

4. U kategoriji Pohod na aktivizam kao najuspešnija inicijativa neformalne grupe nagrađena je inicijativa Bežanija ostaje – Kosa prkosi iz Beograda. Inicijativa je pokrenula i udružila stanovnike Bežanijske kose u borbi protiv izgradnje tri nebodera u mirnom porodičnom naselju sa objektima pretežno niske gradnje.

5. U kategoriji Pokretač promena koja slavi pojedince koji su se istakli u javnom zagovaranju nagradu su dobile Olivera Jovović za inicijativu „Proširenje liste neonatalnog skrininga na spinalnu mišićnu atrofiju“ i Vesna Stanimirović koja je pokrenula inicijativu „Naše malo, nekome znači mnogo“, u okviru koje je prikupljala humanitarnu pomoć za ugrožene pojedince i porodice.

Na manifestaciji su uručene i specijalne zahvalnice za doprinos sistemskom jačanju mentalnog zdravlja u zajednici (PIN – Psychosocial Innovation Network); za doprinos borbi za dostojanstven život dece i mladih sa autizmom (Udruženje građana Pomoć i podrška osobama sa autizmom Kolubarskog Okruga); za podizanje vidljivosti problema ekonomske nejednakosti između muškaraca i žena (Žensko udruženje Kolubarskog okruga); za pružanje jednakih mogućnosti osobama sa invaliditetom i podrške u ostvarivanju prava na rad (Udruženje Zadrugarstvo iz Kragujevca); za doprinos zaštiti reka u Srbiji (VIVA Vodene inspektorke Valjeva); za prevazilaženje tabua (Ženska inicijativa); za borbu za donošenje Zakona o Hitnoj pomoći (Dejan Zejnula).

Događaj je organizovan u okviru projekta „Aktivni građani – bolje društvo: zagovaranjem ka saradnji i demokratskom razvoju”, koji podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a realizuje Beogradska otvorena škola (BOŠ) u saradnji sa Fondacijom BFPE za odgovorno društvo i Balkanskom istraživačkom mrežom Srbija (BIRN). Ovaj četvorogodišnji projekat pokrenut je u novembru 2018. godine s ciljem unapređenja praksi javnog zagovaranja u civilnom društvu.

Kontakt za dodatne informacije o projektu

Za sve dodatne informacije u vezi dodele nagrada, molimo Vas da kontaktirate Milicu Terzić na imejl adresu [email protected] ili broj telefona +381 64 1412816.

Za dodatne informacije u vezi USAID-a, molimo Vas da kontaktirate Mirjanu Vukšu Zavišić na imejl adresu [email protected] ili broj telefona 065 316 45 30.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari