Za progame socijalne zaštite osoba sa invaliditetom ove godine je iz užičkog budžeta izdvojeno 66,3 miliona dinara, a u narednoj godini u planu je povećanje tog iznosa na 70,5 miliona dinara.
To je najavio gradonačelnik Užica Tihomir Petković u susretu sa predstavnicima 11 gradskih i okružnih udruženja osoba sa invaliditetom, a povodm obeležavanja 3. decembra – Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom
– Grad podržava zahteve osoba sa invaliditetom i njihovih udruženja da budu prisutni i vidljivi u našoj sredini, da se prevaziđu određene barijere i pogrešna mišljenja drugih ljudi o njima. Iz godine u godinu činimo sve više, pa i u izdvanaju novca za socijalne programe i za podršku njihovim idejama, da se poboljšaju uslovi za njihov život i rad, poručio je Petković i istakao da će „gradska uprava učiniti sve što je u njenoj moći da osobama sa invaliditeom omogući ravnopravno učešće u životu grada“.
Dragana Dučić, prestavnica Međuopštinske organizacije slepih Užice, ocenjuje da su udruženja veoma zadovoljna saradnjom sa lokalnom samoupravom i njenom podrškom.
– Užice je među tri grada u Srbiji i po podršci koju pruža radu udruženja i po procentu sredstava koja se izdvajaju iz budžeta za naša udruženja. Ono što je najvažnije je to što imamo zaposlene u našim udruženjima, bez kojih ne bismo mogli da funkcionišemo, a grad često podržava naše projekte, kulturne, sportske i druge manifestacije koje organizujemo, rekla je Dragana Dučić.
Tanja Selaković, predsednica Udruženja mentalno nedovoljno razvijenih osoba „Anđeli“ ističe da udruženja, osim lokalne samouprave, imaju i podršku pojedinaca u gradu, a potom navodi da je potrebo da se javnost dodatno senzibiliše za probleme osoba sa invaliditetom.
– Osobe sa invaliditeom trebalo bi da imaju sva prava, da se integrišu, obrazuju, da su im dostupni svi kulturni i sportski sadržaji, da zaista budu vidljive i trebao bi svi da se potrzdimo da, jednostavno, budemo ljudi, poručila je i Tanja Selaković.
Jedan od najvećih problema osoba sa invaliditetom je nezaposlenost. Prema podacima užičke filijale Nacionane službe za zapošljavanje, koja osim Užica obuhvata Arilje, Bajinu Baštu, Kosjerić, Požegu i Čajetinu, nazaposleno je 390 osoba sa invaliditetom, od kojih je 199 žena. Od tog broja, u Užicu je nezapoleno njih 221, a među njima je 117 žena.
Ipak, kako navodi Biljana Trezić, načelnica Odeljenja za posredovanje u zapošljavanju i planiranje karijere u užičkoj filijali Nacionalne službe za zapošljavanje, užički region prednjači po radnom angažovanju osoba sa invaliditom na osnovu različlitih programa, a najveći broj njih se angažuje posredstvom javnih radova.
– Udeo osoba sa invaliditeom u ukupnom broju nezaposlenih je godinama isti. Veoma dobro sarađujemo sa njihovim udruženjima koja su veoma aktivna, pišu kvalitetne projekte i najveći broj njih angažujemo privremeno, odnosno posredstvom javnih radova. Ipak, njihovo trajno zapošljavanje je sporadično, rekla je za Danas Biljan Terzić.
Obrazovna struktura nezaposlenihMeđu nezaposlenim osobama sa invaliditetom prednjače žene, a nepovoljna je i njihova obrazovna struktura. Od 221 nezaposlenog lica sa invaliditetom u Užicu, prvi stepen stručne spreme poseduje 49, drugi stepen 21, treći 68, četvrti 60, peti jedna, a šesti stepen 17 osoba, dok petoro ima fakultetsku diplomu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.