Svedokinja odbrane Nataša Kandić izjavila je juče, na suđenju Florans Artman pred Haškim tribunalom, da su „svi znali“ za odluku Tribunala da u procesu protiv Slobodana Miloševića, na zahtev Beograda, 2003. prihvati kao dokaz zapisnike Vrhovnog saveta odbrane u redigovanom obliku.

Kandićeva, koja je direktorka beogradskog Fonda za humanitarno pravo, posvedočila je i da je bilo „opšte poznato“ da su vlasti Srbije i Savezne Republike Jugoslavije time želele da spreče objavljivanje „podataka o učešću regularnih policijskih i vojnih snaga Srbije u izvršenju genocida u Srebrenici“. Svedokinja je sugerisala i da je ta odluka Tribunala bila pogrešna i protivna naporima da se utvrdi istina o zločinima tokom rata u Bosni i Hercegovini.

Prošlog avgusta, Tribunal je Artmanovu – bivšu predstavnicu glavne tužiteljke Karle del Ponte – optužio za nepoštovanje suda zato što je obelodanila sadržaj druge dve poverljive odluke žalbenog veća iz procesa protiv Miloševića, donete septembra 2005. i aprila 2006. Žalbeno veće suda je tim odlukama odbilo da na zahtev Tužilaštva ukloni oznaku poverljivosti sa delova zapisnika VSO.

U knjizi Mir i kazna i jednom tekstu, Artmanova je tvrdila da su tim odlukama – za koje je napisala da su „poverljive“ – sudije Tribunala učestvovale u prikrivanju ključnih dokumenata o umešanosti SRJ u genocid u Srebrenici. Kandićeva je u sudnici izjavila da su aktivisti za ljudska prava u bivšoj Jugoslaviji „godinama“ raspravljali o sadržaju prve odluke Tribunala i zapisnika VSO, te da joj „nije jasno“ zašto je sud „izdvojio“ Artmanovu i protiv nje pokrenuo postupak.

– Mi smo bili zapanjeni optužnicom protiv Artmanove, zato što smo mi o sadržaju odluke raspravljali godinama… Bilo je opšte poznato da su delovi zapisnika VSO bili zatamnjeni… Mi smo smatrali da se u tim delovima krije deo o Srebrenici i umešanosti vojnih i policijskih snaga SRJ u Srebrenicu… Ja sam to javno govorila, a niko od predstavnika vlasti nije negirao – kazala je svedokinja. Suđenje Artmanovoj i unakrsno ispitivanje Kandićeve biće nastavljeno 1. jula.

„Zvaničnici su se hvalili“

Nataša Kandić je „opšte poznatom“ nazvala i tvrdnju da su vlasti u Beogradu dostavile Tribunalu redigovane zapisnike VSO kako bi sprečile da oni budu upotrebljeni pred Međunarodnim sudom pravde, pred kojim je SRJ odgovarala na tužbu BiH da je bila odgovorna za genocid u Srebrenici.

– To se uopšte nije skrivalo i zvaničnici vlasti su se time hvalili kao strategijom za proces pred Međunarodnim sudom pravde. Predstavnici vlasti nisu krili da je cilj da se pred sudom ne nađu dokumenti koji potvrđuju da je Srebrenica izvedena uz direktno učešće regularnih snaga Srbije – rekla je svedokinja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari