Nije prošlo ni nedelju dana otkako je slovenački premijer Miro Cerar uspešno preživeo veliku krizu svoje vlade oko najosetljivijeg slovenačkog pitanja – privatizacije Telekoma Slovenija – a delikatni posao je odblokiran brzo, ali bez oduševljenja. Slovenački državni holding, zadužen za privatizaciju državnih firmi i udela, saopštio je da je na tender za prodaju 72,75 odsto dragocenog Telekoma Slovenija podneta samo jedna obavezujuća ponuda. Poznavaoci aktera na slovenačkom telekomunikacionom tržištu su nezvanično dodali da ni ta jedna nije ponuda najpoželjnijeg kupca, Dojče telekoma, nego britanskog investicionog fonda Cinven.
Ni ta informacija ni neke marginalne medijske natuknice da nemačka kompanija ipak učestvuje preko udela u britanskom fondu nisu još potvrđene. Dojče telekom je već dominantan na telekomunikacionim tržištima u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Makedoniji.
Ali, da razočaranje za Slovence ne bi bilo malo, kalkulatori su odmah počeli da rade i stručnjaci su, primenom uobičajene metode pri preuzimanju na telekomunikacionom tržištu, izračunali da će Telekom Slovenija biti prodat ispod trenutne berzanske cene koja je juče oko 14 sati iznosila 116,20 evra po deonici. Iako je Telekom Slovenija u poslednje tri godine isplaćivao velike dividende, ta bi se cena mogla kretati od 105 do 115 evra po deonici, umesto 180 ili čak 200 evra koliko je očekivala slovenačka vlada, procenjuju stručnjaci koje su konsultovali slovenački mediji. Cena je dodatno umanjena za iznos obaveza koje bi mogle da proisteknu za Telekom u brojnim sudskim sporovima, i čija vrednost je procenjena na preko 300 miliona evra.
Interes kupaca i cena mogli bi da budu vrlo znakoviti i za Srbiju koja je takođe pokrenula postupak za privatizaciju svoje nacionalne telekomunikacione kompanije Telekoma Srbija.
Na višesatnoj sednici zatvorenoj za javnost, poslanici slovenačkog parlamenta prihvatili su prošlog četvrtka zahtev slovenačkog premijera Mira Cerara, lidera stranke Miro Cerar i smenili ministra odbrane Janka Vebera, člana Socijalnih demokrata. Premijer i ministar odbrane sukobili su se baš oko prodaje Telekoma Slovenije. Cerar je tvrdio da je Veber protivzakonito i netransparentno koristio vojnu obaveštajnu službu u prikupljanju podataka o bezbednosnim rizicima prodaje Telekoma Slovenija, a Veber da ga je Cerar izbacio iz vlade zbog neslaganja oko same privatizacije te kompanije.
Sad već bivši slovenački ministar odbrane Janko Veber tvrdi da ni slovenački poslanici ni građani nisu upoznati sa svim mogućim bezbednosnim rizicima te privatizacije, pa čak i da grupa stručnjaka razmatra mogućnost da tim povodom pokrene krivični postupak protiv Cerara zbog kršenja člana 366 Krivičnog zakona.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.