Političari u Srbiji imovinu prebacuju na porodicu kako ne bi morali da je prijave Agenciji za borbu protiv korupcije, izjavio je glavni urednik Mreže za istraživanje kriminala i korupcije KRIK Stevan Dojčinović.
Gostujući u Novom danu N1, on je rekao da političari ne moraju, po zakonu, da prijave imovinu svoje porodice Agenciji za borbu protiv korupcije.
Tokom objavljivanja baze političara analizirao sam ne samo šta poseduju članovi Vlade već i njihovi supružnici, deca, roditelji jer se deo imovine prebacuje na njih, rekao je on.
„Na samog ministra će se naći malo a ako se pogleda porodica naći će se ogroman deo. To je slučaj i sa premijerom koji na sebe ima samo garsonjeru od 30 kvadrata dok njegova porodica ima blizu 900 kvadrata u Beogradu. Zakon mora da se menja i obuhvata širi krug“, rekao je Dojčinović i naglasio da ako zakon bude tvrđi i bude tražio dodatne podatke, političari će način da sakriju imovinu.
Govoreći o projektu objavljivanja profila ministra i imovine koju poseduju, on kaže da su svi podaci dobijeni zvaničnim putem i da su angažovali Ageniciju koja je radila procenu nepokretnosti tako da uz svaki profil člana Vlade stoji i cifra i „može se videti koliko je jak finansijski“.
KRIK je, kako je rekao, na ovoj priči radio punih godinu dana i planira da analizira imovinu svih predsedničkih kandidata, a nakon toga i članova parlamenta.
Dojčinović ističe i da ne dovode u pitanje rad Agencije za borbu protiv korupcije koja ima zakonsku obavezu da objavi na svom sajtu ono što političari prijave da imaju od imovine ali ističe da sa njima nemaju komunikaciju.
„Agencija ne želi da komunicira sa nama, plaše se, nisu hrabra institucija“, rekao je urednik KRIK i dodao da se u par slučajeva dogodilo da su otkrili imovinu političara koje nema na sajtu Agencije a za koju oni tvrde da su je prijavili.
Na pitanje da li očekuje da će neka institucija reagovati i analizirati podatke do kojih je KRIK došao, Dojčinović navodi da očekuje da će to uraditi baš Agencija.
„Oni su to uvek i radili, samo te provere dugo traju i misterija je kako se završe. Ako se sećate slučaja gradonačelnika Beograda Siniše Malog i 24 stana, Agencija je pokrenula i završila postupak i neće javnosti da dostavi zaključak… samo su rekli da su poslali izveštaj tužilaštvu“.
Dojčinović je podsetio da je Mali u tom slučaju tvrdio da su potpisi falsifikovani, ali da nijedan dokaz nije dostavio, čak jer rekao da je tužio osobu koja je falsifikovala potpisa, ali i da je KRIK proverio u Bugarskoj i da te tužbe nema.
Kao najzanimljivije otkriće do koga su došli tokom rada na prikupljanju inofrmacija o imovini političara, Dojčinović ističe otkriće da je ministar odbrane Zoran Đođrević osnovao off shor kompaniju preko koje je zaključio ugovor sa Telekomom, a nakon tog posla je zatvorio firmu.
„On nije u javnosti objasnio šta se tu desilo i to je priča na kojoj ćemo mi insistirati“, istakao je Dojčinović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.