Dojčinović: Sudije lošije podnose kritiku od političara 1Foto: FoNet/Aleksandar Levajković

Nikome mi nismo nacrtali metu.

Sudije žele da budu tretirane kao grana vlasti, ali ne žele da budu podložni analizi i kritici kao što su to političari. Najveći problem je što sudije ne razumeju ulogu medija i smatraju da mi treba isključivo da prenosimo citate, bez pružanja ikakvog konteksta, kaže za Danas Stevan Dojčinović, urednik portala Krik, komentarišući današnja saopštenja Visokog saveta sudstva i Zaštitnika građana u kojima je kritikovana baza podataka o sudstvu koju je ovaj portal nedavno objavio.

Kako napominje Dojčinović, istinski nije očekivao ovakvu reakciju nakon objavljivanja baze podataka o sudijama, dodajući da su oni gore reagovali nego političari.

– Ni u jednom saopštenju nije navedeno šta je netačno u podacima koje smo objavili. Ukoliko smo nešto netačno napisali mogu da nam se obrate i taj netačan podatak ćemo izmeniti. Međutim, ne mogu sudije da uređuju medije i odlučuju u kakvom kontekstu ćemo objavljivati informacije. Zamisao ovih saopštenja je da nas diskredituju, bez ijednog konkretnog argumenta, kaže Dojčinović.

U toku današnjeg dana bazu podataka Krika, najpre je osudio Visoki savet sudstva, a potom i Zaštitnik građana. VSS je “najoštrije osudio tendenciozno napravljenu bazu podataka” ističući da sadrži “selektivno izabrane pojedinačne podatke i informacije o sudijama” prezentujući ih u negativnoj konotaciji.

“Podsećamo da valjanost sudskih odluka može preispitivati samo zakonom određen viši sud. Dovođenje u vezu pojedinih postupaka u kojima je određeni sudija odlučivao, sa selektivno i zlonamerno izabranim podacima iz privatnog života, izaziva opravdanu sumnju da ovakav način izveštavanja nije u funkciji objektivnog informisanja građana. Naprotiv, na ovaj način atakuje se na ugled sudijske profesije i podriva se nezavisnost sudske grane vlasti”, stoji u saopštenju VSS-a.

Zaštitnik građana Zoran Pašalić otišao je korak dalje ocenjujući da formiranje baza sa imenima pojedinih sudija i komentarima slučajeva u kojima su oni postupali predstavlja vrstu pritiska na nezavisnost sudija, a potencijalno može da dovede u pitanje ličnu i bezbednost porodica sudija.

„Nedopustivo je sudijama crtati metu na čelu. Na ovaj način se ugrožava nezavisnost rada sudija ali potencijalno i lična i bezbednost njihovih porodica što je opasno za pravni poredak ali i za društvo u celini“, izjavio je Pašalić i dodao da se ovakvim proizvoljnim bazama dodatno urušava poljuljano poverenje građana u domaće pravosuđe. Podsetimo, Krik je nedavno objavio bazu podataka pod nazivom “Prosudi ko sudi”. U bazi su sadržani podaci o 33 sudija Višeg i Apelacionog suda u Beogradu koji postupaju u odeljenjima za organizovani kriminal i korupciju, kao i detalji o 124 značajna sudska predmeta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari