Vest o hapšenju najtraženijeg haškog optuženika Radovana Karadžića različito je dočekana u Sarajevu i Banjaluci. Građani najvećeg grada Republike Srpske sa nevericom i tenzijama dočekali su vest, dok se u Sarajevu od ponoći slavilo.
Predstavnici vlasti RS ponovili su da „svi koji su optuženi za ratne zločine, pa i prekjuče uhapšeni Radovan Karadžić, pred Haškim tribunalom treba da odgovaraju, jer to rasterećuje odnose vezane za poziciju RS“, ali su osudili izjave političara iz FBIH.
Vest o hapšenju najtraženijeg haškog optuženika Radovana Karadžića različito je dočekana u Sarajevu i Banjaluci. Građani najvećeg grada Republike Srpske sa nevericom i tenzijama dočekali su vest, dok se u Sarajevu od ponoći slavilo.
Predstavnici vlasti RS ponovili su da „svi koji su optuženi za ratne zločine, pa i prekjuče uhapšeni Radovan Karadžić, pred Haškim tribunalom treba da odgovaraju, jer to rasterećuje odnose vezane za poziciju RS“, ali su osudili izjave političara iz FBIH. Politički establišment iz Sarajeva pozdravio je hapšenje Karadžića smatrajući da je „učinjena neka satisfakcija bošnjačkim žrtvama“, a predstavnici međunarodne zajednice kažu da su „oduševljeni divnim vestima“.
Karadžićeva supruga zbunjena
Ljiljana Zelen – Karadžić izjavila je da je zbunjena vešću o hapšenju njenog supruga. Rekla je da se „ne osjeća baš dobro, ali da joj je drago da sad zna da je živ“. Novost joj je saopštila kćerka Sonja, oko 23.30, koja je gledala vesti na televiziji. Porodica Radovana Karadžića zatražila je juče da im se ukine zabrana izlaska iz BIH, kako bi mogli da otputuju u Beograd i posete Karadžića u zatvoru, pre nego što bude prebačen u Hag. Ćerka Sonja je izjavila da porodica želi da provede bar nekoliko sati sa privedenim Karadžićem, pre nego što bude prebačen u Tribunal.
Premijer RS Milorad Dodik izjavio je juče da je hapšenje Karadžića ispunjavanje obaveze prema Tribunalu, koja je ustanovljena Dejtonskim mirovnim sporazumom. Dodik je ocenio da samo hapšenje Karadžića nije dovoljno za konačno pomirenje u BIH, ističući da će do stvarnog pomirenja doći kada budu procesuirani i odgovorni za zločine nad Srbima. On takođe smatra da u regionu treba da otpočne proces izvinjenja Srbima za zločine koji su nad njima izvršeni.
Zbog mogućih tenzija, predsednik Skupštine RS Igor Radojičić prekinuo je juče zasedanje parlamenta. Obraćajući se novinarima, Radojičić je rekao da su vlasti Srbije donele tešku odluku koja predstavlja nastavak saradnje Srbije s Haškim tribunalom.
Član Predsedništva BIH Željko Komšić uputio je juče pismo predsedniku Srbije Borisu Tadiću u kojem mu čestita na hapšenju Karadžića. „Hapšenjem jednog od dvojice najtraženijih optuženika za zločin genocida i najteže ratne zločine u BIH, Srbija je učinila krupan korak, ne samo ka unapređenju odnosa između naše dve zemlje, nego i ka stabilizaciji ukupnog stanja u regionu“, navodi se u Komšićevom pismu.
Predsednik Socijaldemokratske partije BIH Zlatko Lagumdžija ocenio je da hapšenje Karadžića dokazuje da „kad država nešto hoće, ona to i može“. „Očigledno je da je država odlučila da se reši Karadžića. Odlukom te države uhapšen je i Slobodan Milošević. To pokazuje da Srbija ima državu“ izjavio je Lagumdžija.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo pojačalo je mere bezbednosti, a incidenata nije bilo. Policijske patrole su raspoređene na ulicama Sarajeva. Centrom grada preksinoć i juče kretale su se kolone automobila iz kojih su mladići mahali zastavama BIH, ali i zastavama bivše Armije BIH, uz zvuke automobilskih sirena. S druge strane, na Palama je mirno, bez javnih protesta. Građani se nisu okupili ni ispred porodične kuće Karadžića u tom naselju. Mere bezbednosti su pojačane i u Banjaluci. Stanislav Čađo, prvi čovek MUP-a RS, naglasio je da je bezbednosna situacija u Srpskoj stabilna, bez incidenata, izrazivši nadu da će tako i ostati.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.