Turski lekar Jusuf Sonmez juče je u Istanbulu privremeno pušten na slobodu do eventualnog suđenja, pošto je u Prištini osumnjičen da je učestvovao u ilegalnoj trgovini i presađivanju ljudskih organa na Kosovu. Turska inače ne izručuje svoje državljane drugim zemljama, ali dozvoljava da oni učestvuju u saslušanju kada se za to ukaže potreba. Ukoliko Sonmez bude osuđen, on bi u tom slučaju služio kaznu u Turskoj.
Doktor Sonmez, poznat je i kao „doktor strvinar“, „doktor vampir“ i „Frankenštajn“ i obuhvaćen je istragom o ilegalnoj trgovini ljudskim organima posle operacija obavljanih na privatnoj klinici „Medikus“ u Prištini.
Sonmez se nalazio na Interpolovoj poternici koju je Euleks raspisao zbog „zločina protiv života i zdravlja, trgovine ljudima i ilegalne imigracije“, a osumnjičen je da je pored čelnika kosovske vlasti učestvovao i u međunarodnoj mreži trgovaca ljudskim organima.
Euleks je krajem prošle godine podigao optužnice protiv sedam osoba koje su navodno umešane u međunarodnu trgovinu organima, u kojoj je ovaj lekar bio centralna ličnost – osoba koja je operisala ljude kojima su vađeni organi.
U optužnici koju je Euleks podigao navodi se da je tim ljudima obećavano i po 20.000 dolara, ali da većina nikada nije dobila nikakvu naknadu. „Doktor vampir“ je operacije obavljao u klinici „Medikus“, a prema nekim navodima, šef čitave operacije bio je profesor na prištinskom univerzitetu Lutfi Derviši. Prvi čovek klinike bio je njegov sin Arban, a zbog umešanosti u ovu aferu uhapšen je i nekadašnji zvaničnik kosovskog Ministarstva zdravlja Iljir Rečaj.
Klinika „Medikus“ pominje se i u nedavno objavljenom izveštaju specijalnog izvestioca Saveta Evrope Dika Martija o krađi organa Srba i Albanaca zatočenih u zatvorima OVK. U istom izveštaju pominje se i doskorašnji premijer i pobednik na kosovskim izborima Hašim Tači.
U Martijevom izveštaju se ističe da se tokom istrage došlo do informacija o postojanju „šire, kompleksnije organizovane zločinačke zavere za nabavku ljudskih organa za nezakonitu transplantaciju, u koju su uključeni kozaverenici u najmanje tri strane zemlje osim Kosova, i koja opstaje više od decenije“.
U izveštaju se procenjuje da je „trgovina organima iz posleratnih zatvora usko povezana sa savremenim slučajem klinike Medikus, ne samo preko istaknutog kosovskog Albanca i međunarodnih ličnosti koje se javljaju kao kozaverenici u oba. Marti je napisao i apel da se državama, čiji se državljani pojavljuju u optužnici vezanoj za Medikus, učine sve što mogu da zaustave „ovu sramnu aktivnost i pomognu da se njeni orkestratori i kozaverenici izvedu pred lice pravde“.
Slučaj Medikus su pokrenuli kosovski i policajci Unmika u novembru 2008. godine, a preuzeli su ga policija i tužilaštvo misije Euleks.
Pored Sonmeza, međunarodna poternica je izdata i za izraelskim lekarom koji je u bekstvu. Agencija Frans pres podseća da je Sonmez u više navrata privođen u Turskoj zbog nelegalne transplantacije organa i sumnjivih radnji, ali da je 2005. izbegao zatvor pošto je te godine stupila na snagu amnestija.
Bajram Redžepi bez komentara
Odlazeći ministar policije Kosova Bajram Redžepi juče nije želeo da odgovora na pitanja novinara Danasa tako da je i pre postavljenog pitanja kratko rekao da „on radi“, insistirajući na tome da ga novinari više ne zovu. Inače, ranije je povodom izveštaj Dika Martija o trgovini organima rekao da je reč o „priči za malu decu“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.