Nov zastoj u radu komisije za preispitivanje doktorata Jelene Trivan 1Jelena Trivan, arhiva Foto: Medija centar Beograd

Pune tri godine je prošlo otkako je grupa univerzitetskih profesora podnela zahtev da se utvrdi da li je Jelena Trivan, nekadašnja direktorka Službenog glasnika, plagirala svoj doktorat, a Stručna komisija koju je formirao Filološki fakultet u Beogradu taj posao ne može da završi jer su u dva navrata članovi koje je u tu komisiju imenovao Nacionalni savet za visoko obrazovanje (NSVO) podneli ostavke.

Nakon poslednjeg obraćanja Filološkog fakulteta Nacionalnom savetu da imenuje novog člana, iz te institucije stigao je odgovor da u ovom trenutku nisu u mogućnosti da to urade.

Jelena Trivan je doktorsku disertaciju „Biblioteke i multikulturalnost“ odbranila na Filološkom fakultetu još 2013. godine, a formiranje Komisije započelo je početkom 2023, nakon što je Fakultetu stigao zahtev za utvrđivanje njenog nekademskog ponašanja pri pisanju doktorata.

U Stručnu komisiju su, podsetimo, izabrani Boban Arsenijević, profesor na Univerzitetu u Gracu, i to na predlog Veća grupacija društveno-humanističkih nauka Univerziteta u Beogradu, a Filološki fakultet za članove imenovao profesorku Snežanu Samardžiju i docenta Stefana Stojanovića.

Četvrtog člana imenuje NSVO, na šta se u startu čekalo više od godinu dana, da bi potom bio izabran Borivoje Baltezarević sredinom novembra 2023.

Kako je Danas pisao, Baltezarević je ostavku podneo samo dan nakon što je dobio nacrt izveštaja, napisan na osnovu rada ostala tri člana komisije, u kome su potvrđene sumnje da je Trivan plagirala svoju doktorsku disertaciju. Međutim, bez Baltezarevićevog potpisa taj izveštaj je ostao neformalni nacrt bez ikakvog formalnog značaja.

U Stručnu komisiju je potom početkom novembra prošle godine imenovan Bojan Bojanić, ali je on već sredinom decembra dao neopozivu ostavku.

Filološki fakultet je početkom 2025. ponovo tražio od NSVO da u najkraćem mogućem roku imenuje novog člana Komisije koji će svojim kompetencijama i radom omogućiti okončanje započetog postupka.

Odgovor, koji je stigao nedavno, Danas je dobio pozivajući se na Zakon o dostupnosti informacija od javnog značaja.

„Nacionalni savet za visoko obrazovanje u ovom trenutku nije u mogućnosti da predloži novog člana, nakon što su svi dosadašnji članovi navedene Komisije podneli ostavke, pri čemu je u obrazloženju ostavke kolege Bojanića navedeno više razloga koji se tiču potpunog neslaganja sa načinom rada Komisije, ukazujući na činjenicu da isti nije u skladu sa važenim pravnim propisima“, piše u odgovoru NSVO, koji je potpisao predsednik Bela Balint.

Njegovo ime se, podsetimo, pominje poslednjih dana u javnosti, kao jednog od članova Inicijativnog odbora za osnivanje „Pokreta za narod i državu“.

NSVO se poziva na deo obrazloženja ostavke Bojana Bojanića, koji navodi da je ukazao na to da Stručna komisija u predlogu izveštaja „izlazi iz okvira svog mandata i bavi se analizom kvaliteta pojedinih delova rada, čija sadržina ne odgovara najavama u naslovima izveštaja, što nije predmet postupajućeg zahteva“.

„Svi ovi moji predlozi naišli su na odbijanje i protumačeni kao opstrukcija rada Komisije pošto je jedini princip kojim se u svom radu rukovode ostali članovi hitnost, rešenje pošto-poto treba doneti bez odlaganja. Uveren sam da je ovakav postupak koji se odvija pred Komisiom pravno neodrživ jer se ne poštuju osnovna pravna pravila, a ona se ogledaju u svim segmentima rada Komisije“, citira NSVO Bojanićeve zaključke.

Bojanić je naveo i da kao pravnik nije spreman da učestvuje u postupku koji se vodi mimo svih procedura i ne želi da svojim učešćem u radu daje formalni legitimitet odluci koja nije pravno utemeljena i kao takva neće opstati.

„Nacionalni savet je na 49. sednici jednoglasno odlučno da prihvati ostavku prof. dr Bojana Bojanića na mesto člana Stručne komisije i da na narednoj sednici imenuje novog člana. Shodno tome, do otklanjanja navedenih nepravilnosti i obezbeđivanja usklađenosti rada Komisije sa relevantnim pravnim aktima, Nacionalni savet nije u mogućnosti da nastavi sa postupkom imenovana novog člana“, piše u odgovoru NSVO upućenom Filološkom fakultetu.

– Moj prilično jak utisak sve vreme je da NSVO želi da spreči da Komisija završi svoj rad. Oba njihova člana su podnela ostavke pre nego što je bilo prilike da se sa radom završi. Bojanić je pravnik, predložili su nestručno lice, s obzirom na to da je rad kojim se Komisija bavi iz oblasti filoloških nauka. Nameće se sumnja da su pravnika predložili upravo sa idejom da će on naći neku pravnu začkoljicu za ovo što su uradili – kaže Boban Arsenijević, član Stručne komisije.

On ističe da Komisija ne izazi iz svojih ovlašćenja baveći se sadržajem disertacije, jer sadržaj disertacije puno govori i o samom pitanju plagiranja, i pogotovu o odgovornosti mentorke i komisije pred kojom je disertacija branjena.

– Ako zaista veruju u to što navode, Bojanić je imao opciju da izuzme svoje mišljenje od stava ostatka Komisije. Ako zaista misli da primedbe koje ima stoje, u izuzetom mišljenju je mogao to da navede. Mogao je da uloži žalbu odgovarajućem telu, ili sudu – navodi Arsenijević.

Smatra da je Bojanićevo učešće bilo „veliki niz pokušaja da spreči Komisiju da radi“.

Arsenijević ukazuje i da je čitava procedura pravno naopako postavljena i da ne postoji nikakav osnov da regulativa uopšte uključi NSVO sa tako velikom moći uticanja na postupak utvrđivanja neakademskog ponašanja u izradi pisanih radova.

– To je protivno suštini ideje autonomije univerziteta. Taj deo, gde se NSVO-u daje poluga da spreči da se univerzitet obračuna sa pojavama koje mu suštinski ugrožavaju reputaciju, poverenje, samu ideju studiranja, zapravo je tu da univerzitetu oduzme autonomiju i režimu da mogućnost da zaštiti svoje plagijatore. Tako da ne bih rekao da NSVO ovim šalje poruku univerzitetu – jer to bi bila poruka da se odrekne svoje autonomije u oblasti nastave i nauke, a time i da se potpuno pokopa. Režim trenutno univerzitet predstavlja kao svog neprijatelja, a neprijatelju se ne šalju suptilne poruke. Prosto je u pitanju odlučnost NSVO da ne dozvoli da se i formalno potvrdi plagijat, zato što je mentorka disertacije Jelene Trivan članica tog NSVO (dakle mentorka plagirane disertacije sedi u najmoćnijem telu u zemlji kad je u pitanju nauka i visoko školstvo), kao i zato što režim sada neskriveno želi da uništi univerzitet. Režim ne zanimaju interesi građana i države, niti budućnost već samo neograničena moć, a NSVO je režimsko telo – smatra Boban Arsenijević.

Iz Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje do objavljivanja ovog teksta nisu odgovorili na pitanja Danasa kada će imenovati novog člana u Stručnu komisiju i da li njihov poslednji odgovor Filološkom fakultetu predstavlja opstrukciju njenog rada. Zanimalo nas je i na osnovu čega su došli do zaključka da u radu Komisije postoje nepravilnosti, osim što se oslanjaju na tvrdnje Bojana Bojanića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari