Šta su Doktori protiv korupcije napisali Aleksandru Vučiću u otvorenom pismu? 1Foto: printscreen/RTS

Gospodine predsedniče, nužnost Vašeg angažovanje, kao predsednika države, oko problema zdravstvenog sistema ukazuje na dubinu krize u kojoj se nalazi ova oblast od najveće važnosti za građane Srbije, početak je otvorenog pisma koje je Draško Karađinović, koordinator NVO „Doktori protiv korupcije“, uputio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, koji se obeležava danas.

Kako on dodaje, kontinurana, višegodišnja ocena građana Srbije je da je korupcija najprisutnija u zdravstvu od ključnog značaja pošto konkretno ukazuje na jedan od bitnih uzroka nezadovoljavajućeg stanja.

Stopa smrtnosti…

„Zdravstveni pokazatelji su nepovoljni: stopa smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti u Srbiji je dva puta veća od one u Evropi. I po stopi umiranja od malignih bolesti, Srbija se nalazi pri vrhu evropske tabele. Razorne posledice strukturnih i sistemskih manjakovosti sistema su se posebno ispoljile tokom pandemije kovid kroz skok opšte stope smrtnosti koja je u jednom trenutku iznosila čak 38 odsto. Mora se zaključiti da su uprkos visokoj ukupnoj potrošnji od blizu 11 odsto BDP ili preko sedam milijardi evra, novoizgrađenoj infrastukturi i brojnim kadrovskim potencijalima, zdravstveni ishodi alarmanti, a nezadovoljstvo građana opravdano“, piše Karađinović u svom pismu Vučiću i dadaje:

Šta su Doktori protiv korupcije napisali Aleksandru Vučiću u otvorenom pismu? 2
foto Medija Centar

Korupcija u zdravstvenom sistemu

„Korupcija u zdravstvu ima više oblika. Posledice institucionalne korupcije se mogu konstatovati na primerima gašenja proizvodnje u ustanovama koje su godinama snabdevale zdravstveni sistem ključnim biomedicinskim proizvodima. Institut za transfuziju krvi Srbije (ITKS) je često navođen slučaj. Ova ustanova je decenijama proizvodila dragocene lekove albumin i globulin iz besplatno dobijene plazme hiljade domaćih dobrovoljnih davalaca krvi. Od nedavno, proizvodnje je ukinuta, za uvoz ovih skupih a neophodnih lekova država izdvaja milione evra, dok je sudbina desetina tona krvne plazme plemenitih davalaca nepoznata. Slično stanju u ITKS je i stanje u Institutu za virusologiju, vakcine i serume”Torlak” kao i Pasterovom zavodu u Novom Sadu, nekada poznatom proizvođaču vakcina i seruma protiv besnila. Za građane, najupadljiviji oblik sistemske korupcije je ozakonjena norma dopunskog rada iz 2005.godine kojom se dozvoljava državnom lekaru da istovremeno radi i u privatnom sektoru“, dodaje on.

Kako je objasnio u svom otvorenom pisamu, legalizovan konflikt interesa ima teške posledice za pacijente: dopunski rad smanjuje produktivnost državnog sektora, stvara veštačke liste čekanja i time bitno smanjuje dostupnost, jednakost i pravednost usluga za veliki broj građana skromnog imovinskog stanja.

„Tako se stvaraju preduslovi za zdravstveni darvinizam što rezultira ranije navedenim, fatalnim zdravstvenim ishodima. Posebno zabrinjava što na navedene i nenavedene kritične probleme, nema adekvatnog reagovanja rukovodstva zdravstvenog sistema. Mora se, stoga konstatovati da je korupcija blokirala reformu i da sistem nema unutrašnje kapacitete za neodložne promene“, naveo je on.

Doktori mole predsednika

„Doktori protiv korupcije“ mole predsednika države da inicira formiranje nezavisne nacionalne komisije za zdravstvo, sastavljene po principu stručnosti, a ne poslušnosti, i koja bi, kroz transparentan postupak, ponudila građanima model reforme zdravstvenog sistema baziranog na principima “slobodan izbor lekara” i “novac prati pacijenata” uspešno dokazane u višedecenijskoj praksi u postkomunističkim državama Evrope.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari