Predstavnici Fondacije za kulturu podunavskih Nemaca iz pokrajine Baden-Virtemberg iz Nemačke posetili su Suboticu i gradu donirali 10 hiljada evra za otvaranje obdaništa na nemačkom jeziku. Inicijativa za formiranje ovakvog obdaništa pokrenuta je pre više od godinu dana i već je realizovana edukacija za vaspitačice koje će raditi u ovoj dvojezičnoj pedagoškoj ustanovi.
Predstavnici Fondacije za kulturu podunavskih Nemaca iz pokrajine Baden-Virtemberg iz Nemačke posetili su Suboticu i gradu donirali 10 hiljada evra za otvaranje obdaništa na nemačkom jeziku. Inicijativa za formiranje ovakvog obdaništa pokrenuta je pre više od godinu dana i već je realizovana edukacija za vaspitačice koje će raditi u ovoj dvojezičnoj pedagoškoj ustanovi. Takođe i Ambasada Nemačke u Beogradu je za početak rada obdaništa obezbedila deset hiljada evra i trenutno se radi na adaptaciji zgrade u kojoj će biti smešteno obdanište.
Reč je o pilot projektu koji je za sada planiran na tri godine, a pohađaće ga deca čiji je metarnji jezik srpski i mađarski. Obdanište će tako imati dva odeljenja, nemačko-srpsko i nemačko-mađarsko, a s decom će se raditi po principu jedna vaspitačica jedan jezik, odnosno za svaki jezik će postojati osoba koja će s decom komunicitrati samo na tom jeziku. Ideja je da se deca na ovaj način kada izađu iz obdaništa osposobe da komuniciraju na nemačkom jeziku.
Peter Kracer, potpredsednik pomenute Fondacije iz Duisburga koji je potpisao ugovor o pomoći za obdanište u Subotici, kaže da se na ovaj način želi očuvati nemački jezik u krajevima u kojima su nekada živeli Nemci, pa je tako ova vrsta obdaništa već otvorena u Osijeku, Baji i Temišvaru. S druge strane, to je i svojevrsno ulaganje u budućnost, jer nemačka privreda već beleži značajne investicije u tim regionima, te je znanje nemačkog i te kako perspektivno ako se zna da, recimo, u Rumuniji trenutno ima već 20 hiljada nemačkih firmi ili njihovih predstavništava koje traže stručnjake sa znanjem nemačkog.
Fondacija za kulturu podunavskih Nemaca posetila je i Univerzitet u Novom Sadu i tom prilikom dogovorena je i saradnja sa odsekom za germanistiku.
Inače, u Vojvodini je pre drugog svetskog rata živelo oko 400 hiljada Nemaca, dok ih je danas nešto više od hiljadu i po. Veliki broj je proteran ili se samovoljno odselio posle rata, a pojedini među njima koji su kao deca napustili ove krajeve sada pomažu ovakve inicijative.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.