Samoproglašena Republika Donjeck, na istoku Ukrajine, zatražila je diplomatsko priznavanje od dve druge nepriznate mini-države, Abhazije i Pridnjestrovlja. Proruski pobunjenici u Donjecku navode da je o stvaranju njihove države odlučeno na referendumu nakon državnog udara u Kijevu, „iza kojeg su stajale specijalne američke službe“, prenosi Beta.
Abhazija, mala ruska pogranična teritorija na obali Crnog mora, odvojila se od Gruzije početkom 1990-ih, a Pridnjestrovlje, koje se nalazi u istočnom delu Moldavije, proglasilo se nezavisnim 1990. Ta dva entiteta koja imaju podršku Rusije ne priznaje međunarodna zajednica, osim Rusije, koja je priznala nezavisnost i drugog gruzijskog pobunjeničkog regiona, Južne Osetije.
Dve osobe su poginule, a šest osoba je ranjeno tokom jučerašnjeg granatiranja grada Luganska. Ukrajinska vojska ispalila je 13 granata, oštetivši mnoge objekte u gradu i okolnim mestima, prenosi RTS. Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov insistirao je juče na neophodnosti bezuslovnog prekida vatre na istoku Ukrajine, dok vlasti u Kijevu traže od proruskih aktivista da polože oružje pre pregovora o miru.
„Treba ukinuti sve ultimatume i sve preduslove. Treba istaći da je Ukrajina u Berlinu potpisala bilateralni prekid vatre“, rekao je Lavrov na zajedničkoj konferenciji sa svojom italijanskom koleginicom Federikom Mogerini. Dokument koji su potpisali šefovi diplomatije Ukrajine, Rusije, Francuske i Nemačke prošle nedelje u Berlinu „ne sadrži uslove“, dodao je ruski ministar.
Evropski rukovodioci nastavljaju da ohrabruju političko rešenje konflikta između ukrajinskih snaga i proruskih aktivista na istoku Ukrajine, ali vlasti u Kijevu smatraju da bi bezuslovni prekid vatre omogućio separatistima da ojačaju. Proruski aktivisti ne žele da polože oružje kao što to traži Kijev, ocenjujući da bi to značilo njihovu kapitulaciju, navodi Beta. Pošto su zauzele Slavjansk, ukrajinske snage navode da se pripremaju da preuzmu Donjeck i Lugansk i kontrolu nad granicom s Rusijom.
Teft ambasador SAD u Rusiji
Moskva je prihvatila imenovanje novog američkog ambasadora u Rusiji Džona Tefta, poznatog po podršci prozapadnim težnjama Ukrajine i Gruzije. „Data je saglasnost… činjenica da je radio u Rusiji, da poznaje našu zemlju i govori ruski je prednost“, rekao je diplomatski savetnik Kremlja Jurij Ušakov. Ako njegovo imenovanje potvrdi američki Senat, Teft će zameniti ambasadora Majkla Makfola, koji je februara otišao iz Moskve nakon dve godine, obeležene konstantnom podrškom ruskoj opoziciji, što je iritiralo Kremlj.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.