Donji Milanovac: Počeo Međunarodni popis ptica vodenih staništa 1Foto: J. B. K.

Do 31. januara, do kad traje Međunarodni popis ptica vodenih staništa, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije će se zahvaljujući razgranatoj mreži članova, volontera i potruditi da obiđe što više vodenih staništa širom zemlje, da zabeleži stanje u kojima se nalaze, kao i brojnost ptica na njima.

Zimskim popisom ptica biće obuhvaćen i Nacionalni park Đerdap koji je Međunarodno značajno područje za ptice i Ramsarsko područje.

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije i ove godine tokom januara organizuje i sprovodi Međunarodni popis ptica vodenih staništa (International Waterbird Census – IWC).

Ovo je najmasovnija i najstarija aktivnost praćenja brojnosti divljih ptica na svetu, započeta još 1966. godine.

– Zahvaljujući razgranatoj mreži članova, volontera i saradnika i ove godine ćemo se potruditi da obiđemo što više vodenih staništa širom zemlje, da zabeležimo stanje u kojima se nalaze, kao i brojnost ptica na njima. Posebnu pažnju ćemo posvetiti obilasku zaštićenih područja, ribnjaka, akumulacija, kao i tokova svih većih reka u Srbiji kako bismo održali kontinuitet i mogli da upoređujemo podatke – kaže Marko Šćiban iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije i dodaje.

Donji Milanovac: Počeo Međunarodni popis ptica vodenih staništa 2
foto (BETAPHOTO/Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije/Filip Jeremić)

U saopštenju Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije navodi se da će pojedine lokalitete obilaziti u saradnji sa upravljačima i čuvarima zaštićenih područja i drugim institucijama koje se bave vodama i zaštitom prirode.

Sa brodova, iz automobila ili pešaka brojaće se patke, guske, labudovi, gnjurci, ronci, čaplje, galebovi i druge ptice koje borave na vodama ili uz njih, kažu u ovom Društvu pozivajući i građane da im se priključe, uključujući i potpune početnike.

– Svako može da doprinese unapređenju znanja o zimskom rasprostranjenju i brojnosti ptica u Srbiji. Kako bismo olakšali pripreme za terenski rad pripremili smo video uputstva, kao i dva elektronska priručnika na srpskom jeziku. Dovoljno je da nam se javite kako bismo vas usmerili ka vašem lokalnom koordinatoru popisa i poslali priručnike. Vrlo je važno da svi volonteri prilikom rada na terenu budu obazrivi i da paze na svoje zdravlje i bezbednost – napominje Marko Šćiban.

Saznanja do kojih se dolazi kroz ovo istraživanje koriste se za preduzimanje konkretnih koraka u zaštiti populacija divljih ptica, lovnih vrsta na međunarodnom nivou i uopšte značaja vodenih staništa za očuvanje biološke raznolikosti, navode u Društvu.

Podaci koje ornitolozi u Srbiji prikupe na kraju se objedinjuju i šalju u svetsku bazu podataka koju vodi organizacija Wetlands International.

Podsećamo da je Nacionalni park Đerdap, najveći nacionalni park u Srbiji i pruža se duž stotinu kilometra Dunava od Tvrđave Golubac do rimskog utvrđenja Dijana.

Đerdap se nalazi na listi Međunarodno značajnih područja za ptice, a Dunav sa Đerdapskom klisurom predstavlja migratorni put mnogih vrsta ptica.

Područje „Đerdap“ upisano je i kao međunarodno značajni lokalitet po Konvenciji o močvarama koje su od međunarodnog značaja (Ramsarska konvencija), a nalazi se na teritoriji 16 katastarskih Golupca, Majdanpeka i Kladova.

Od oko 170 prisutnih vrsta ptica, 110 su gnezdarice, a većina je strogo zaštićena u Srbiji, dok su neke na međunarodnim listama ugroženih vrsta.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari