Dositejevski posvećenik 1Foto: Stanislav Milojković

Žiri za dodelu nagrade „Dositej Obradović“ za životno delo prekjuče je jednoglasno odlučio da 2016. ovo priznanje pripadne akademiku LJubomiru Simoviću.

„Umetničkom visinom svojih stvaralačkih dometa, žanrovskom i tematskom raznolikošću svog dela, otkrivalačkim svedočenjem o našem nasleđu i savremenosti, odjekom svoga stvaralaštva posebno dramskog u razdaljenim svetskim kulturnim centrima, svagda živom, dositejskom brigom za opstanak, slobodu i napredak srpskog naroda u složenim i sve neizvesnijim okolnostima savremene istorije, akademik LJubomir Simović, pesnik, dramski pisac i esejista – predstavlja danas, i poodavno, izrazitu kreativnu individualnost i vazda kritički budnog posvećenika temeljnim pitanjima naše duhovne i društvene stvarnosti“, složan je bio u oceni petočlani žiri za ovogodišnju nagradu koja bi akademiku Simoviću trebalo da bude uručena tokom februara iduće godine.

Osim ocena iz ovog obrazloženja, za akademika Simovića važno je još reći i da je Užičanin. Gradu u kome se rodio 2. decembra 1935. i gde je završio osnovnu školu, niže razrede gimnazije, učiteljsku školu i pre 65 godina napisao svoju prvu pesmu „Jutro“, trajno je ostao veran u svom delu i duhu. U prestonici Srbije stekao je diplomu Filološkog fakulteta, na grupi za istoriju jugoslovenske književnosti i srpskohrvatski jezik i ceo radni vek proveo kao urednik Umetničke redakcije Prvog programa Radio Beograda. NJegove pesme i drame nalaze se u svim srpskim antologijama, dela su mu prevedena na gotovo sve evropske jezike, a drame izvođene ne samo u srpskim, nego i na pozorišnim scenama širom sveta. Prema njegovoj drami „Boj na Kosovu“ 1989. snimljen je istoimeni film povodom obeležavanja šest vekova Kosovske bitke. Prevodi sa italijanskog i ruskog jezika. Status srpskog akademika dobio je 1988, najpre kao dopisni, a šest godina kasnije i kao redovni član SANU. Lista nagrada, čiji je dobitnik, predugačka je za ovu Danasovu rubriku.

Osim po književnom radu, akademik Simović poznat je i po društvenom angažmanu – borbi za odbranu umetničkih sloboda, angažmanu u Srpskom PEN centru, jasnom i neskrivenom političkom stavu. Za razliku od većine svojih kolega iz Knez Mihailove 35 ne ćuti ni kad je u pitanju aktuelna vlast, kojoj je nedavno na obeležavanju 90. godina od osnivanja Srpskog PEN centra javno postavio „dijagnozu“. NJegova beseda o stanju srpske kulture i duha danas, koji nalikuju „povratku u varvarstvo“, kako se priča po beogradskim kuloarima, umalo vežećeg ministra kulture i informisanja nije naterala da napusti proslavu, od čega je ipak odustao, navodno, zbog jubileja i domaćina.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari