Dovoljna primena zakona da "ne puknemo ko zvečka" 1Foto: FoNet/ Aleksandar Levajković

Odgovor na pitanje da li se policijski čas i zatvaranje ugostiteljskih objekata može uvesti bez vanrednog stanja izgleda da zavisi od toga koga pitate.

Epidemiolog Predrag Kon rekao je juče za RTS da kada je medicinski deo Kriznog štaba tražio potpuno zatvaranje ugostitelja „pravnici su rekli da je to protivustavno“, tako da bi ovakve mere „automatski podrazumevale obavezu vanrednog stanja“.

On je još istakao da je epidemiološka situacija toliko ozbiljna da vanredno stanje nema alternativu „inače ćemo pući ko zvečka“.

Na drugoj strani, pravnci sa kojima je Danas razgovarao ističu da vanredno stanje nije neophodno da bi se uvele mere koje je predložio medicinski deo Kriznog štaba, i da je dovoljna primena Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

Predložene mere, kako je juče objasnio Kon za RTS, podrazumevale bi zatvaranje svih neesencijalnih delatnosti, tako da mogu da rade samo apoteke, prehrambene prodavnice, i pumpe, kao i uvođenje policijskog časa.

– Policijski čas može da bude neprekidan, vremenski ograničen, o tome nije bilo reči, niti je potrebno u ovom trenutku, veoma značajna je odluka da li će biti vanrednog stanja ili ne. Ne može grupa od deset lekara da odluči o vanrednom stanju. Mi smo predočili šta je neophodno, ova situacija nije naivna, istakao je Kon.

Sagovornici Danasa objašnjavaju da je zatvaranje ugostitelja, frizera i drugih, kao i ograničenje kretanja moguće, uz proglašenje vanredne situacije, a na osnovu Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

Oni još ističu da bi uvođenje vanrednog stanja bio opasan i nepotreban korak.

– Vanredno stanje se uvodi kada je ugrožen opstanak nacije, i ma koliko teška bila trenutna epidemiološka situacija, ne mislim da je ugrožen opstanak države. Mislim da se Predrag Kon nije precizno izrazio, odnosno da kada je govorio nije mislio na vanredno stanje već na vanrednu situaciju. Po Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti sve mere koje predlaže sada medicinski deo KŠ mogu biti donete na osnovu vanredne situacije koja pak može biti proglašena na nivou cele zemlje ili u pojedinačnim mestima, kaže pravnik Nikola Kovačević.

Da bi uvođenje vanrednog stanja moglo biti „opasno“, smatra i Katarina Golubović, direktorka Komiteta pravnika za ljudska prava Jukom.

Ona naglašava da je u Beogradu i dalje na snazi vanredna situacija, kao i u nekim drugim gradovima, a da u Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti između ostalog stoji da ministar zdravlja, a na osnovu mišljenja Republičke komisije za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti i instituta za javno zdravlje, može doneti niz mera uključujući i ograničenje kretanja građana u području zahvaćenom epidemijom.

– Takođe ovaj zakon je menjan prošle godine i on sada sadrži deo koji navodi da i Vlada može „odrediti druge odgovarajuće mere za zaustavljanje epidemije“, što znači da bi Vlada odlukom ili uredbom mogla da odredi zatvaranje neesencijalnih delatnosti. Nesumnjivo dakle postoji osnova da se bez vanrednog stanja uvedu mere koje medicinski deo Kriznog štaba predlaže, ističe Golubović.

Istovremeno, izvršna direktorka Beogradskog centra za ljudska prava Sonja Tošković navodi i da bi uvođenje vanrednog stanja bilo nesrazmerno trenutnoj situaciji.

– Vanredno stanje dozvoljava široku derogaciju ljudskih prava i daje široka ovlašćenja nosiocima vlasti. Tokom vanrednog stanja prošle godine mi smo imali čitav niz kršenja ljudskih prava – od prava na obaveštenost i medijskih sloboda, preko prava na informisanost do prava na udruživanje i okupljanje. Donošen je i niz uredbi koje su često menjane i koje su bile kontradiktorne što je posebno zbunjivalo građane koji nisu znali koja su njihova prva i obaveze. Lekcija koju ju je trebalo da naučimo, bila je da tako nešto ne bi smelo da se ponovi, kaže Tošković.

Da je Srbija naučila ovu lekciju, izgleda da smatra i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je juče kazao da ne misli da smo blizu vanrednog stanja.

– Da ne nagađam, vlada će da odlučuje, rekao je Vučić. Kada će to odlučiti, još se ne zna. U međuvremenu broj zaraženih juče je bio 4.157, svaki peti testirani bio je inficiran virusom, a lekari nastavljau da upozoravaju da trenutna situacija zahteva oštrije mere, podržavajući predlog mediicnskog dela Kriznog štaba.

Vojska i policija mogu kontrolisati mere

Nikola Kovačević objašnjava da iako i vanredna situacija i vanredno stanje mogu da podrazumevaju uvođenje policijskog časa, postoji bitna razlika. „Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti omogućava da se ograniče neka prava, kao što je pravo kretanja, što se kolokvijalno naziva policijski čas. Na drugoj strani, vanredno stanje podrazumeva da dolazi do odstupanja od određenih prava. To može biti i pravo na slobodno kretanja odnosno uvođenje policijskog časa. Međutim važno je napraviti razliku između ograničenja nekog prava (što se može postići primenom zakona u redovnim okolnostima) i odstupanja od nekog prava (što se dešava u situaciji vanrednog stanja), kaže Kovačević. On dodaje da vojska i policija mogu kontrolisati sprovođenje mere ograničenja kretanja i u redovnim okolnostima, te da ni za to nije potrebno uvođenje vanrednog stanja.

Podrška Kriznom štabu

Direktor KC Kragujevac Predrag Sazdanović kazao je za RTS da su brojke savršeno jasne ako je svakog dana 25 odsto pozitivnih među testiranima. „Broj zaraženih među adolescentima je najveći, imamo hospitalizovane relativno mlade, oni vrše horizontalno zaražavanje, prenose zarazu na roditelje, bake, deke, i nije retkost da imamo čitave porodice u bolnicama“, rekao je Sazdanović. Kada je reč o zahtevu medicinskog dela Kriznog štaba da se uvede vanredno stanje i policijski čas, direktor KC Kragujevac je naveo da im daje punu podršku, dodajući da privreda mora da radi, ali da se treba zapitati da li kafići, restorani mogu da naprave tolike prihode da se iznesu potrebe za lečenjem kovid pacijenata.

I novi soj iza većeg zaražavanja

Predrag Kon kazao je juče da je u Srbiji dokazano prisustvo britanskog soja virusa koji se dosta brže prenosi. „Mere su iste ali bez obzira na to, sa istim merama će daleko efikasnije da se prenosi, očekujem da će to da se pokaže kod nas. Ne dominira, ali je jasno da je tu. Rekao sam svojevremeno da će porast pokazati njegovo prisustvo“, istakao je Kon.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari