Tajanstveni milijarder, medijski magnat iz Kragujevca, Srbin koji je Hrvatima oteo nogomet, jedan od pet najbogatijih Srba.
Ovo su naslovi koje izbacuje pretraga na Guglu kada ukucate ime Dragana Šolaka, osnivača kompanije Serbia broadbands ili SBB.
Ovaj Kragujevčanin sa stanom u Švajcarskoj i slovenačkim i srpskim državljanstvom je u poslednje vreme omiljena meta režimskih tabloida zbog veza sa „američkom televizijom N1“ kako je uredno zovu predstavnici vladajuće partije predvođeni predsednikom države i navodnim poslovnim aranžmanima sa Draganom Đilasom koje je Šolak demantovao.
Začetak poslovne imperije vredne više od milijardu dolara dešava se 2000. godine osnivanjem kablovskog provajdera Serbian broadband – Srpske kablovske mreže.
Šolak koji se devedesetih bavio prodajom muzičkih prava u audio i video kaseta, postepeno širi mrežu kupujući lokalne kablovske operatere, da bi 2007. godine kompaniju kupio investicioni fond iz Londona Mid europa partners zajedno sa EBRD-om, zajedno sa Telemah Slovenija i Telemah BiH.
Ubrzo potom sve kablovske operatere u regionu pod svojim okriljem ujedinjuju u Junajted grupu, a sve to vreme do 2008. godine Šolak je generalni direktor kompanije.
U 2013. godini Mid Europa partners prodaju ceo biznis u regionu američkom investicionom fondu KKR (Kohlberg Kravis Roberts & Co) za 1,3 milijarde evra.
U tom fondu koji upravlja sa više od 100 milijardi dolara prvi čovek je bio Dejvid Petreus, bivši šef CIA. Upravo sa njim Šolak je 2013. potpisao kupoprodajni ugovor.
Šolak ostaje u menadžmentu kompanije, ali i kao suvlasnik. KKR je ove godine prodao Junajted grupu engleskom fondu BC partners, kako se spekulisalo u američkim medijima za 2,6 milijardi evra.
Ovog strastvenog golfera i vlasnika privatnog aviona Falkon nisu napadali samo srpski mediji, već i hrvatski, bosanski i slovenački.
Tako veliki uticaj kakav ima kompanija koje ulazi u 1,8 miliona domaćinstava u regionu putem ne samo dobavljanja internet i telekomunikacionih usluga, već i plasiranjem sadržaja pošto u vlasništvu ima informativne kanale N1, sportske kanale Sportklub, kao i još desetak drugih bili su predmet raznih istraživanja.
U BiH su konkurentski mediji ovu kompaniju optuživali da besplatno koristi električne stubove i kablove za plasiranje internet signala.
U Hrvatskoj su neki mediji razmatrali gde i koliko poreza plaća, a u Sloveniji su istraživali vlasništvo Telemaha i imali težak zadatak da raspletu mrežu povezanih kompanija. Čak su se i malteški mediji, inače Šolak na Malti ima firmu, bavili njegovim poslovima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.