Na vest da je Dragan Tomić oslobođen optužbi za finansijske malverzacije treba prvo razlučiti da to nije Dragan Tomić koji je bio na čelu Simpa, niti onaj na čelu Jugopetrola, niti onaj suđen za Kolubaru, već Dragan Tomić – Univerzal banka.
Ali ne zato što je ime firme i sudskog postupka postao novi vid enciklopedije „ko je ko“ u Srbiji, već i zbog nečeg vrlo važnog. Jer Dragan Tomić – Univerzal banka uhapšen je u februaru 2014. u samoj završnici velike čistke privrednika, ali i državnih (i policijskih) funkcionera, vezanih za interesu sferu Demokratske stranke, kojom je Aleksandar Vučić učvrstio svoju neprikosnovenu vlast.
Završnici koja mu je donela apsolutnu pobedu na izborima u martu 2014.
Ovih dana se baš tvrdi da je počela slična čistka, ali usred interesne sfere i među samim članovima Srpske napredne stranke, kako bi Vučić uspeo da se održi na vlasti i na izborima u martu 2020. Ukoliko je to tačno, spolja više liči na sveopšti obračun unutar SNS, nego na ciljanu čistku.
Sam Dragan Tomić se u februaru 2014. nije na taj način „branio“, prihvatio je da bude „primer“ da naprednjaci hapse i svoje. Izvorno međutim, Dragan Tomić nije bio naprednjak, nego socijalista. Tvrdilo se da je u zatvor otišao sam, pošto je prethodno svratio u sedište SPS-a, i zajedno sa advokatom iz partije, otišao u policiju.
Mediji, odnosno tabloidi, pisali su tada da se Tomić tereti da je nezakonito i bez adekvatnog pokrića odobravao višemilionske kredite kompanijama Farmakom MB iz Šapca (Miroslav Bogićević), Interkomerc i Beohemija(Goran Perčević), što je oštetilo državu za 85 miliona evra.
U svojstvu prvog potpredsednika Vlade, ministra odbrane, i koordinatora službi bezbednosti, Vučić je tada izjavio: „ovo je teška stvar koju sam čuo, jer se radi o poslaniku SNS.
Nadležni organi imaju obavezu da rade svoj posao u skladu sa zakonom, a ne u skladu sa partijskom knjižicom, partijskom pripadnošću i ličnim prijateljstvom… Mora da se prekine sa bolesnim, bezobrazno bezobzirnim lažnim biznisom… ova država to ne može da podnese…“
Gotovo šest godina kasnije, Tomić je po oslobađajućoj presudi za Danas rekao: „Uhapsili su me mimo zakona, ništa mi nisu stavili na teret, bilo je 16 veštačenja, ni u jednom nisu pronašli ni trunku moje odgovornosti“.
Dragan Tomić bio je predsednik odbora SNS u Šapcu, a radio je i u opštinskom sudu u tom gradu. Obavljao je dužnost direktora Republičke uprave javnih prihoda Šapca, a za poslanika je izabran i na decembarskim izborima 2000. pošto je zajedno sa Branislavom Ivkovićem napustio SPS. Bio je i zamenik predsednika poslaničke grupe „Socijalistička narodna stranka – Narodni blok – general Nebojša Pavković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.