Najpopularniji sport na Kosovu je fudbal. Džudo takođe, zahvaljujući internacionalnim uspesima. Međutim, fudbal dominira i svi sanjaju o velikim uspesima Kosova u ovom sportu
To kaže za Danasov projekat Druga strana Kosova sportski novinar iz Prištine Moralj Požegu.
On objašnjava da su, od kako je Kosovo steklo nezavisnost, kosovski sportisti ostvarili mnoga dostignuća.
Prvenstveno su imali uspeha u džudou, kada je Majljinda Keljmendi osvojila zlatnu medalju na Olimpijskim igrama 2016. godine. Iako je Kosovo je prepoznatljivo po uspesima u individualnim sportovima, u poslednje vreme, primećuje se i progres u timskim.
– Fudbalski nacionalni tim Kosova iznenadio je svojim uspesima čitav svet, pošto je Kosovo postalo član UEFA i FIFA – kazao je Požegu i dodao da su igrali kvalifikacije za Svetsko prvenstvo 2018. godine.
Prema njegovim rečima, iako nisu imali veoma dobre rezultate, to im je pomoglo da steknu iskustvo.
– Nakon toga, reprezentacija Kosova je u Ligi nacija igrala veoma dobro i osvojila prvo mesto u grupi, što joj je pomoglo u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo. Tokom evropskih kvalifikacija odigrana je jako dobra utakmica sa Engleskom, kao i ona protiv Češke. Tako je do kraja postojala mogućnost da se kvalifikujemo – objašnjava Požegu.
On dodaje da su u poslednje vreme zasijali neki fudbalski klubovi poput Feronikelija, tima koji je igrao u kvalifikacijama za Ligu šampiona.
– Dva tima sa Kosova učestvuju u kvalifikacijama za evropska takmičenja, šampion i pobednik “Kosovo Cup”-a. U sledećoj sezoni igraće tri tima, a s obzirom da su biznismeni počeli više da ulažu u kosovski fudbal, možemo da kažemo da se ovaj sport sve više razvija – naveo je Požegu, dok se iza njega nazire Stadion „Fadil Vokrri“, koji nosi naziv po slavnom kosovskom fudbaleru.
Naš sagovornik kaže da je Vokrri legenda i jedan od najboljih sportista u istoriji Kosova.
– Svi znaju koliki je doprinos ostvario njegovom fudbalskom karijerom. Bio je prištinski igrač i igrač Partizana. Voleli su ga u Srbiji zbog velikih dostignuća koje je ostvario u karijeri. Nastavio je sa doprinosom kao predsednik Kosovske fudbalske federacije. On je najzaslužniji za članstvo Kosova u UEFA i FIFA- -ukazuje Požegu.
Nažalost ,njegov život je bio kratak“, primećuje on i dodaje da niko nije očekivao da će Vokri preminuti tako mlad.
– U njegovu čast Prištinski stadion, kao što možete da vidite, nosi njegovo ime – ukazuje Požegu.
On Danasovim čitaocima objašnjava ritual koji u Vokrijevu čast izvode njegovi poštovaoci.
– Na svakoj utakmici kosovske reprezentacije, u devetom minutu izvodi se ritual gde navijači strastveno aplaudiraju u znak sećanja na Fadilja Vokrija, zato što je kao igrač, nosio dres sa brojem devet. Vokri nikada neće biti zaboravljen. Svi su ga voleli, jer je bio i veoma draga osoba. Niko za njega nema lošu reč. Kako ovde na Kosovu kažemo „Bio je blagosloven“ – konstatuje Požegu i priseća se da su, dok je Stadion u Prištini bio renoviran, neko vreme, reprezentativci Kosova igrali u Mitrovici, na Stadionu “Adem Jashari”, ali samo prijateljske utakmice, jer Kosovo nije bilo deo UEFA i FIFA.
– Nakon prijema, utakmice se igraju ovde u Prištini, i očekujemo da nacionalni stadion bude sagrađen u narednim godinama. Stadion nije dovoljno veliki za sve fudbalske navijače koje ima Kosovo – zaključio je Požegu.
On smatra da nije pravedno sprečavati sportiste da igraju na Kosovu ili u Srbiji, jer kako kaže, „kada timovi iz Srbije dođu na humanitarnu utakmicu, onda im treba dozvoliti da dođu i igraju“.
– Međutim, ukoliko dolaze sa nacionalističkim agendama i pozivima, onda više ne govorimo o sportu – smatra Požegu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.