Društvo sudija Srbije ocenilo je danas da Ministarstvo pravde ni poslednjom verzijom ustavnih amandamna nije izmenilo dosadašnji koncept ustavnih promena za oblast pravosuđa kojim se ta grana vlasti stavlja u podređen i kontrolisan položaj.
U saopštenju Društvo je navelo da Ministarstvo nije odustalo od namere da pravosuđe potčini izvršnoj i zakonodavnoj vlasti uz proširenje mogućnosti političkog uticaja na rad pravosuđa.
Prema Društvu, predloženim rešenjima se degradira sudska vlast, a nezavisnost sudstva umanjuje do te mere da se sudije svode na državne službenike.
„Ovakvom degradacijom sudija i sudstva građanima je oslabljeno pravo na pravično suđenje“, navelo je Društvo i dodalo da će u narednim danima pažljivije proučiti predložena rešenja i obavestiti javnost.
Društvo sudija pozvalo je stručnu javnost da se ujedini oko opšteg interesa očuvanja principa podele vlasti, nezavisnosti sudske vlasti i vladavine prava i jasno izrazi svoj stav protiv ustavnih promena, a Vladu da organizuje suštinsku i široku javnu raspravu.
Pozvana je i Skupština da, nakon što joj Nacrt bude dostavljen, donese odluku o pristupanju promeni Ustava i da nadležni odbor formira radnu grupu za izradu predloga akta o promeni Ustava i u nju uključi najeminentnije profesore ustavnog prava, predstavnike pravosudnih institucija, strukovnih i nevladinih udruženja.
Skupština bi potom trebalo da pokrene široku javnu raspravu u parlamentu, ali i u pravosudnim institucijama i širokoj javnosti i da tek nakon toga dostavi predlog akta o promeni Ustava skupštinskom odboru za ustavna i zakonodavna pitanja, radi rasprave i usvajanja, a zatim i da oluči o tome.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.