U Banjaluci je održana Škola demokratije, projekat koji je Fondacija Fridrih Ebert razvila u okviru regionalnog dijaloga na relaciji Banjaluka – Zagreb. Šestu generaciju polaznika činili su studenti društvenih nauka iz regiona.
– Riječ je o veoma intenzivnom programu, a angažovani su profesori i predavači iz Zagreba, Beograda, Podgorice i BIH.
U Banjaluci je održana Škola demokratije, projekat koji je Fondacija Fridrih Ebert razvila u okviru regionalnog dijaloga na relaciji Banjaluka – Zagreb. Šestu generaciju polaznika činili su studenti društvenih nauka iz regiona.
– Riječ je o veoma intenzivnom programu, a angažovani su profesori i predavači iz Zagreba, Beograda, Podgorice i BIH. Ovo je prilika da se banjalučkim studentima, na čijim fakultetima dominiraju profesori iz Beograda, pruži šansa da saslušaju i drugu „školu mišljenja“, odnosno, predavače iz Zagreba. U stvari ova vrsta „sučeljavanja“ otvara mladim studentima vidike u smislu njihovog daljeg akademskog razvijanja i svijesti o njihovoj ulozi u budućnosti, rekla je Tanja Topić koordinator programa i banjalučke kancelarije Fondacije Fridrih Ebert.
Pored sadržaja kojima se škola bavi, od osnova političke kulture i demokratije do regionalne saradnje i proširenja veza u regiji, bitan je i sporedan efekat – druženje. Seif Aldin Salamej, student Fakulteta političkih nauka iz Zagreba prvi put je u Banjaluci i kaže da je imao predrasude o Republici Srpskoj kao „zločinačkoj tvorevini“. Međutim, posle dolaska u Banjaluku kaže da je potpuno promijenio mišljenje te da je shvatio da je dobijao potpuno krive informacije.
Studenti iz Podgorice i Zagreba priznaju da su kolege iz Banjaluke „bolje informisani o političkim sistemima susjeda“ te da im je politička struktura u BIH bila misteriozna i komplikovana“ ili da nisu imali „baš nikakvo mišljenje“.
– Nisam uopšte poznavao situaciju u BIH, i nisam imao predrasude. No, primjetio sam da kolege iz Banjaluke pomalo imaju predrasude o životu u Crnoj Gori i njenom opstanku nakon nezavisnosti. Takođe, mnogi su me pitali o suživotu sa Albancima, načinu vođenja politike u mojoj zemlji, razilaženju crkava i slično, kazao je Robert Markić diplomirani politikolog iz Podgorice.
Aleksandar Stijaković, student žurnalistike iz Banjaluke smatra da su predavanja i razmjene mišljenja u oblastima politike, društva, ekonomije, bila konstruktivna i zanimljiva.
– Bio sam iznenađen što moje kolege iz Zagreba imaju tako malo informacija i čak nisu do sada poznavali politički sistem u BIH, a o ostalom da i ne govorim. Nakon ovog iskustva mogu reći da studenti iz Banjaluke pokazuju mnogo više interesa i opšteg znanja o susjednim zemljama, a dobar dio toga saznajemo iz dnevne štampe koja dolazi iz Zagreba i Beograda, kaže Stijaković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.