Najavljena rekonstrukcija drvenog mosta na Popovoj plaži u Zaječaru, nakon pisanja Danasa, Nove S i Glasa Zaječara 1Foto: Miljko Stojanović / Danas

Samo nekoliko dana nakon pisanja Danasa i Glasa Zaječara, kao i priloga Nove S, da je drveni most preko Timoka, na Popovoj plaži u Zaječaru, u katastrofalnom stanju, nadležne službe su reagovale i stavile upozorenje na kojem piše: „Most je u pripremi za otklanjanje nedostataka. Pažljivo koristite isti!“.

Poznata praksa u Zaječaru je nadležne službe tek reaguju nakon pisanja medija. I to ne svih, već onih nezavisnih i profesionalnih.

I tako je bilo i sada. Samo par dana nakon pisanja profesionalnih medija, problem je, kako tako, za sada rešen.

Na drvenom mostu je postavljeno obaveštenje: „Most je u pripremi za otklanjanje nedostataka. Pažljivo koristite isti!“. U potpisu stoji, Gradska uprava Zaječar.

Najavljena rekonstrukcija drvenog mosta na Popovoj plaži u Zaječaru, nakon pisanja Danasa, Nove S i Glasa Zaječara 2
Foto: Miljko Stojanović / Danas

Šta je Mirko Jelenković govorio o drvenom mostu u Zaječaru

Podsećamo, Mirko Jelenković, diplomirani građevinski inženjer, koji se 50 godina bavi projektovanjem mostova, kazao je ranije za Danas da je drveni most preko Timoka u Zaječaru, na Popovoj plaži, u katastrofalnom stanju, i da je potrebno da se što pre zatvori i sanira.

Prema njegovim rečima, most u Zaječaru treba zatvoriti, i uraditi hitnu sanaciju, a da bi se izvršila sanacija, mora se prvo uraditi projekat.

„To je potrebno da uradi preduzeće „Piramida“ iz Sremske Mitrovice. Zašto to kažem? Zato što nije samo u pitanju zamena patosnih gredica i patosa na mostu, koji su u očajnom stanju. Gredice na mostu se mogu izvaditi. Iz njih vire ekseri. Merio sam, i do sedam santimetara vire. Zamislite da se neko saplete i da padne glavom na ekser? Odmah je u najavi katastrofa“, objašnjava Mirko Jelenković.

Najavljena rekonstrukcija drvenog mosta na Popovoj plaži u Zaječaru, nakon pisanja Danasa, Nove S i Glasa Zaječara 3
Foto: Miljko Stojanović / Danas

Takođe, sagovornik Danasa je istakao da pored problema sa patosom, patosne grede su ušrafljene u glavne nosače.

„Konstrukcija koja ima raspon od 40 metara je rađena sa dva glavna nosača koji su lamelirani. Postoje i poprečni nosači koji su takođe lamelirani, i imaju dvostruko podupiranje sa zglobnom i krutom vezom. Takođe postoje i zatege koje mogu da se štimaju, zavisno da li je leto ili zima. Međutim to ništa nije rađeno, pošto se vidi po korozijama“, kazao je.

On je istakao da je, ako je želja da se ovaj most sačuva, potrebna velika i skupa sanacija.

„Glavni nosači su propali. Kao što sam rekao i patosne grede koje su zašrafljene, u glavne nosače, one se sada vade. Ti šrafovi ne mogu da se ušrafe u glavne nosače, jer su nosači na gornjoj površini istruleli. Koliko su istruleli, sada se ne može reći, dok se ne skine ceo patos. Ako je do dva santimetra neće biti problema, ali ako je pet i više, to samnjuje visinu, i potrebno je da se zadire u statički proračun. Takođe da se proveri nosivost, jer je pitanje koliko u projektu imaju rezervu u statičkom proračunu“, objašnjava inženjer iz Zaječara.

Mirko Jelenković kaže da po njemu, ovaj most odmah treba da se zatvori, da se podigne patos, da se vidi stanje glavnih nosača, da se vidi šta je sve trulež zahvatila, i da se u isto vreme radi projekat sanacije.

I nadležni su poslušali Mirka Jelenkovića. Najavljena je sanacija mosta, ali građani pitaju kada će se to dogoditi.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari