Država da goni i po službenoj dužnosti 1Foto: Pixabay / Free-Photos

Od sredine prošle godine, kada su kao krivična dela uvedeni polno uznemiravanje i proganjanje, do kraja te godine bilo je 25 prijavljenih slučajeva polnog uznemiravanja. Do sada su donete dve presude i to sa uslovnim kaznama.

Iako su ostali procesi u toku, na osnovu ove dve presude možemo da kažemo da ne bismo volele da se nastavi trend uslovnog osuđivanja, kaže za Danas Sanja Pavlović, iz Autonomnog ženskog centra.

Ona ukazuje na to da je istraživanje AŽC „Mladi i iskustvo seksualnog uznemiravanja“, pokazalo da je gotovo 80 odsto mladih doživelo neki oblik seksualnog uznemiravanja, a među njima je znatno više žena.

– Ako imamo podatak od 80 odsto onih koji su doživeli neki oblik seksualnog uznemiravanja i podatak da je od uvođenja krivičnog dela do kraja prošle godine bilo 25 prijava, vidimo koliko je mali broj onih koji su spremni da to delo prijave. Zato moramo da motivišemo javnost da je seksualno uznemiravanje neprihvatljivo i da oni koji se osećaju žrtvom treba to da prijave – kaže Pavlović.

Na pitanje da li, osim kriminalizacije seksualnog uznemiravanja, postoji još nešto što bi država trebalo da uradi ne bi li ovu oblast dodatno unapredila usklađujući svoj sistem sa EU, ona kaže da je Srbija uvela krivična dela seksualno uznemiravanje i progonjenje usklađujući se sa Konvencijom Saveta Evrope iz Istanbula koja nalaže kriminalizaciju ovih dela. Prema njenim rečima, ova krivična dela su dobro definisana i široko postavljena što je dobro, ali bi se poboljšanje moglo napraviti u smeru da se ta krivičan dela gone po službenoj dužnosti i u slučajevima kada je onaj ili ona ko ih prijavljuje punoletna osoba, a ne kao što je sada slučaj samo kada je onaj ili ona ko prijavljuje maloletno lice.

Imajući to u vidu, može se pretpostaviti i da je tako mali broj prijava za seksualno uznemiravanje i zbog toga što je teret pisanja prijave, plaćanja sudskih troškova i svega ostalog „svaljen“ na potencijalnu žrtvu.

Istraživanje AŽC pokazalo je i da eksplicitne oblike seksualnog uznemiravanja – neželjeno priljubljivanje, dodirivanje i unošenje u lice ili samododirivanje muškaraca po intimnim delovima tela, doživela svaka treća devojka u Srbiji, dok je svaka druga iskusila seksualno uznemiravanje poput zviždanja, slanja poljubaca, oblizivanje. Devojke su značajno češće od mladića izložene pojedinačnim oblicima seksualnog uznemiravanja i mnogo više njih ume da prepozna određena ponašanja kao takva. Čak osam od 10 devojaka, i jedan od 10 mladića, nazvano je neprimerenim nadimcima poput „lutko“, „zlato“, „cico“. Slanje poljubaca, zviždanje i oblizivanje doživljava svaka druga devojka i tek svaki šesti mladić, dok neželjene poruke i telefonske pozive seksualnog sadržaja dobija šest od 10 devojaka i tri od 10 mladića.

Za krivično delo polno uznemiravanje zaprećena je novčana ili kazna zatvora do šest meseci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari