Somborsko preduzeće za proizvodnju obuće „Boreli“ ostalo je bez 11 poslovnih prostora u Srbiji i Crnoj Gori, iako su Uredba o zaštiti imovine delova preduzeća čije je sedište na teritoriji bivših republika SFRJ i Uredba o privremenoj zabrani raspolaganja nepokretnostima, pokretnim stvarima i pravima još na snazi.
Somborsko preduzeće za proizvodnju obuće „Boreli“ ostalo je bez 11 poslovnih prostora u Srbiji i Crnoj Gori, iako su Uredba o zaštiti imovine delova preduzeća čije je sedište na teritoriji bivših republika SFRJ i Uredba o privremenoj zabrani raspolaganja nepokretnostima, pokretnim stvarima i pravima još na snazi. Preduzeće „Borovo“ dd iz Vukovara, koje se predstavlja kao jedini pravni naslednik celokupne imovine nekadašnjeg Jugoslovenskog kombinata gume i obuće „Borovo“, preko svojih punomoćnika u Srbiji i Crnoj Gori, prodalo je objekte u prošloj i ovoj godini.
– O ovim problemima, i pored urgencija institucijama i Vladi Srbije, nikad se niko ozbiljnije nije zaštitio interese srpskih preduzeća, pa i „Borelija“. Mi smo, pak, sudovima podneli tužbe za poništenje kupoprodajnih ugovora, a sudovi su u većini slučajeva doneli odluke o prekidu tih postupaka do rešenja statusa te imovine po Sporazumu o pitanjima sukcesije, navodi se u saopštenju iz Borelija.
Prodaju tri objekta u Nišu smo osporili, ali sud je doneo rešenje da će se o imovini odlučivati po okončanju procedure predviđene bilateralnim sporazumom između Srbije i Hrvtske, ali prodavnice ne rade. Elektrodistribucija Niš im je isključila struju, a ovakvo postupanje izaziva sumnju da se koristi uticaj Boška Ristića, advokata iz Niša, koji je punomoćnik „Borova“ dd iz Vukovara. Ujedno, postavljamo pitanje da li poslanik Narodne skupštine može da bude punomoćnik „Borova“ dd i da li je spreman da brani interese pravnih subjekata ove države? Da stvar bude gora, u zapisnicima o isključenju struje se navodi da je to urađeno po zahtevu Inspekcije rada, što nije tačno. Preduzeće trpi štetu, a 15 radnika u prodavnicama u Nišu ne može da ostvari pravo na rad – navodi se u saopštenju somborskih obućara, te dodaje da „Boreli“ od marta ne može da koristi lokal u ulici Kneza Miloša u Beogradu.
Somborski „Boreli“ nastao je od delova nekadašnjeg Kombinata „Borovo“ i preduzeća „Josip Kraš“ iz Karlovca, a koja su se nalazila na području Srbije – proizvodnja u Somboru, maloprodajni objekti širom Republike. Na problem nerešenog imovinskog statusa ukazivano je još 2000. godine, a pet godina kasnije pokrenuto je pitanje privatizacije. Do nje će, kažu u „Boreliju“, doći posle izmene i dopune Zakona o privatizaciji, a postoji zainteresovanost kupaca za kupovinu 70 odsto društvenog kapitala. „Boreli“ će ove godine proizvesti 450.000 pari obuće, a 70 odsto će se plasirati, najčešće kroz lon-poslove, na inostrano tržište.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.