Preko Vladinog Koordinacionog tela za Preševo, Bujanovac i Medveđu, ove tri nerazvijene opštine na jugu centralne Srbije u 2008. godini mogu računati na 337 miliona dinara budžetskih sredstava, zvanično je potvrdio prilikom nedavne posete ovom regionu predsednik Koordinacionog tela Rasim Ljajić.

Preko Vladinog Koordinacionog tela za Preševo, Bujanovac i Medveđu, ove tri nerazvijene opštine na jugu centralne Srbije u 2008. godini mogu računati na 337 miliona dinara budžetskih sredstava, zvanično je potvrdio prilikom nedavne posete ovom regionu predsednik Koordinacionog tela Rasim Ljajić. Direktor KT Nenad Đurđević u nedavnom intervjuu za Danas izrazio je nadu da će predloženi budžet biti prihvaćen u iznosu od 800 miliona dinara, što se ipak nije dogodilo.
Prema prvim reakcijama albanskih, ali i srpskih političara u Bujanovcu i Preševu, „ova sredstva će biti više za participaciju KT u projektima koji se finansiraju kroz različite donatorske projekte, u prvom redu kroz Program MIR2 oporavka opština juga Srbije“. Novca za razvoj neće biti.
Narodni poslanik Partije za demokratsko delovanje iz Preševa Riza Halimi u izjavi za Danas naglašava da „nije tačno da Albanci bojkotuju KT iz političkih razloga“ i to objašnjava činjenicom da oni „ne žele da prihvate nametnutu rekonstrukciju“, pogotovo kada pojedine resore unutar ovog organa predvode „ljudi koji nemaju nikakav uticaj u državnim ministarstvima“.
– Ovakav budžet za narednu godinu meni ukazuje da Vlada Srbije traži nekakvu izlaznu varijantu. Budžet je nominalno viši u odnosu na 2007, ali realno on je opet niži i to ne ostavlja prostor za ozbiljnije bavljenje problemom nezaposlenosti i ekonomskog razvoja – precizirao je Halimi.
Iznos sredstava koji je iz državnog budžeta preko KT dolazio u budžete lokalnih samouprava Preševa, Bujanovca i Medveđe smanjen je u junu ove godine sa 650 miliona na 290 miliona dinara. Sada je taj iznos povećan na 310 miliona dinara, što je povećanje od 6,5 odsto, ali je za 3,4 odsto niži od rasta državnog budžeta Srbije. Nominalno ima više novca za jug Srbije, ali realno to je smanjenje u odnosu na 2007. godinu.
– Dodatna sredstva treba očekivati kroz projekte ministarstava, ali i iz Nacionalnog investicionog plana. Za to su, međutim, neophodni adekvatni projekti koje treba da pripreme lokalne samouprave – poručio je Ljajić govoreći o strategiji rada KT do 2010. godine.
Direktnih stranih investicija u region juga Srbije moglo bi da bude samo kroz potpunu stabilizaciju političko-bezbednosne situacije, što bi sa ovog područja skinulo etiketu „rizičnog“ za strani kapital. Za zamenika ambasadora Italije u Srbiji Karla Lo Kaša, koji je nedavno boravio u Bujanovcu, na „lokalnim liderima je da se nametnu svojim projektima kod stranih investitora“, što do sada nije bio slučaj kada su u pitanju opštinske vlasti Bujanovca, Preševa i Medveđe. I za ambasadora Velike Britanije Stivena Vortsvorda najveći problem predstavlja „nedostatak predloga stranim investitorima“, mimo aktuelno političke i bezbednosne situacije.
Nacionalni dohodak po glavi stanovnika u opštini Preševo pet puta je niži od državnog proseka. U sedam opština Pčinjskog okruga na posao čeka 29.000 ljudi. Za sedam godina ovde nije realizovana nijedna grinfild investicija. Otuda je ekonomska besperspektivnost dovela do migracije stanovništva, jer Srbi odlaze u druge opštine centralne Srbije, dok Albanci posao traže u Prištini ili zemljama Evropske unije. Zbog toga je, pored strategije rada Koordinacionog tela do 2010. za efikasniju integraciju Albanaca u državne institucije, veoma važan i prvi put zvanično postavljen cilj koji se odnosi na sprečavanje iseljavanja Srba sa ovog područja. Bezbedonosni rizici i dalje ostaju jedan od problema za dolazak stranog kapitala na ovo područje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari