Ispisani grafiti na zgradama javnih ustanova i nekoliko kuća u Preševu protiv prisustva jedinica Žandarmerije, kao i sa zahtevima za otvaranje visokoškolskih ustanova na albanskom jeziku i za priznanje diploma fakulteta u Prištini, po oceni narodnog poslanika Partije za demokratsko delovanje Rize Halimija su „legalni čin iskazivanja protesta“.

– Svi politički subjekti su i ranije ukazivali ne prekomernu koncentraciju pripadnika policije u ovom regionu, pa tu ne vidim ništa sporno, jer su ovi grafiti očigledan odraz raspoloženja lokalne javnosti – rekao je Halimi za Danas. On podseća da je priča o otvaranju Učiteljskog fakulteta stara šest godina i da su o tome razgovarali s pet prethodnih ministara prosvete u Vladi Srbije, a da se „nekakvo rešenje“ pojavilo na vidiku tek u razgovorima sa aktuelnim ministrima Žarkom Obradovićem i Milanom Markovićem. Halimi naglašava da je otvaranje Poslovne škole u Medveđi „neracionalan potez“, jer tamo ima malo Albanaca srednjoškolskog uzrasta. Po njegovom mišljenju, takva škola, kao i Učiteljski fakultet, „potrebni su pre svega Preševu i Bujanovcu jer tu godišnje ima i do osamsto maturanata Albanaca koji potom nemaju uslove da se školuju dalje u svom mestu“.

– Činjenica da su dosadašnji razgovori s nadležnim ministrima pokazali da je realno da u Preševu bude otvorena visokoškolska obrazovna ustanova u naredne tri godine govori da nismo mnogo odmakli od rešavanja akutnog problema obrazovanja koji onda sa sobom vuče i probleme poput priznanja diploma Univerziteta u Prištini – rekao je Halimi. Od 38.000 stanovnika Preševa, 17.000 radi u inostranstvu, a bez posla je više od tri hiljade uglavnom mladih Albanaca, od kojih samo retki imaju uslove za školovanje na fakultetima u Prištini, Tetovu ili Tirani. Na Učiteljskom fakultetu u Vranju nema nijednog studenta Albanca iz tri opštine juga Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari