U Srbiji su postala dostupna dva nova inovativna leka koji se koriste u lečenju astme i hronične opstruktivne bolesti pluća, a dobra vest za pacijente je da se ovi medikamenti nalaze na listi lekova koji se većim delom izdaju o trošku fonda za obavezno zdravstveno osiguranje.
Medijima su se danas obratili stručnjaci iz ove oblasti, a pre svih Pol Džons, univerzitetski profesor iz Londona koji godinama istražuje ishode lečenja HOBP i astme, kao i mogućnosti unapređenja kvaliteta života pacijenata. On je objasnio razliku između astme, koja najčešće započinje u detinjstvu i često se povlači, ali i ponovo vraća u kasnijem periodu, i hronične opstruktivne bolesti pluća koja se pak javlja između 40. i 45. godine života i uglavnom nastaje kao posledica pušenja cigareta. Džons je dodao da se korišćenjem do sada dostupnih lekova dva puta dnevno astma mogla držati pod kontrolom, ali da je cilj smanjiti terapiju na jednu dnevnu dozu čime bi se omogućilo nesmetano svakodnevno funkcionisanje obolelih.
– Inovativna osobina novog leka za astmu je u tome što se on uzima samo jednom dnevno, uz pomoć novog inhalatora čiji je dizajn rađen u saradnji sa pacijentima kako bi im se olakšalo korišćenje. Ideja je da se ova kombinovana terapija, jednog steroida i jednog dugodelujućeg bronhodilatatora, učini prihvatljivim za pacijenta kako bi je on zaista redovno koristio – rekao je profesor Džons.
Što se tiče HOPB, profesor Džons je ukazao da ova bolest mnogo teže oštećuje pluća u odnosu na astmu, što se vidi iz činjenice da i u situaciji kada pacijenti svakodnevno uzimaju dnevnu dozu lekova, medicina nije u stanju da ublaži sve simptome.
– Novi lek konkretno je namenjen obolelima od HOPB, zbog toga što veoma efikasno otvara disajne puteve i na taj način olakšava pacijentima simptome. Poslednjih godina došli smo do saznanja da kombinacija više lekova dovodi do boljeg efekta smanjenja simptoma ove plućne bolesti, te samim tim i poboljšanju kvaliteta života pacijenta. Pacijenti žive duže, kvalitetnijim životom, ali najveći problem sa HOPB i dalje predstavlja teško dijagnostifikovanje od strane lekara i pacijenata – zaključio je profesor Pol Džons.
Doktorka Žaklina Davićević Elez rekla je da je ovo veliki dan za pacijente u Srbiji i izrazila zadovoljstvo zbog toga što će se oboleli od ovih bolesti lečiti lekovima koji se već tri godine koriste u ostalim evropskim zemljama.
– Ovi lekovi su dostupni o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje i izuzetno smo ponosni što je vrednost inovativne terapije prepoznata od strane države i što će naši pacijenti moći da se leče najsavremenijom terapijom – navela je doktorka Davićević Elez.
Ne postoji registar za oboleleDirektorka Gradskog zavoda za plućne bolesti i tuberkulozu doktorka Ljiljana Timotijević ukazala je da HOBP ima visoko peto mesto na listi bolesti sa najvišim smrtnim ishodom u svetu. Ona je upozorila na zabrinjavajući podatak da u Srbiji ne postoji registar za obolele od astme i HOBP, a iznela je pretpostavku da u našoj zemlji postoji oko 600.000 obolelih.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.