Zbog suzbijanja epidemije korona virusa, zaposleni u državnim bolnicama, biće upućivani u druge zdravstvene ustanove u kojima nema dovoljno lekara i drugog medicinskog osoblja.
Onima koji to odbiju, zaprećeno je otkazom.
To je navedeno u Zaključku Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti COVID -19, koji je taj Štab usvojio na svojoj sednici održanoj 23. juna, u koji je Danas imao uvid.
Zaposleni u zdravstvenim javnim ustanovama, kako se navodi u Zaključku, „mogu biti upućeni na izvršavanje radne obaveze u bilo koju zdravstvenu ustanovu ili privremenu bolnicu, kojoj nedostaje potreban broj izvršilaca, na osnovu usmenog naloga svog rukovodioca, a u skladu sa planom popune zdravstvenih ustanova i drugim odlukama Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti COVID-19“, piše u Zaključku.
U tom dokumentu je navedeno i to da zaposleni „izvršavaju radnu obavezu u ustanovi u koju su upućeni na rad, a prava iz radnog odnosa ostvaruju u ustanovi u kojoj su zaposleni, odnosno iz koje su upućeni, bez zaključivanja posebnog ugovora ili aneksa ugovora o radu“.
Onima koji odbiju da postupe po usmenom nalogu ili po rešenju rukovodioca o radnoj obavezi, zaprećeno je otkazom.
„Obvezniku radne obaveze, koji ne postupi po rešenju svog rukovodioca o upućivanju na izvršenje radne obaveze u drugu zdravstvenu javnu ustanovu, prestaje radni odnos“, piše u Zaključku koji je, kao kopredsedavajući tog Kriznog štaba, potpisala premijerka Srbije Ana Brnabić.
Zaključak, kako u njemu piše, trebalo bi da je, između ostalog, dostavljen svim civilnim i vojnim zdravstvenim ustanovama u zemlji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.