Zašto se najlepše stvari ne bi radile u predizbornoj kampanji?
Ovako je potpredsednik Bošnjačkog nacionalnog veća (BNV) Esad DŽudžo, na konferenciji za novinare, odgovorio na primedbe da je inicijativa za promenu imena osam osnovnih škola u Novom Pazaru, Tutinu i Prijepolju deo predizborne kampanje za novi saziv BNV. Ministra prosvete Mladena Šarčevića je optužio da je uputio otvorene pretnje direktorima i školskim odborima ako prihvate inicijativu za promenu imena
– Naše je da ohrabrimo članove školskih obora, 72 čoveka, da ne poslušaju prvog činovnika Ministarstva prosvete, već da poštuju zakon, proceduru i nadležnosti koje imamo kao organ manjinske samouprave. – istakao je DŽudžo i dodao da je još pre nekoliko meseci upozorio „srbijanske činovnike – ministra prosvete, potpredsednika vlade i ministra državne uprave i lokalne samouprave, da krše zakon mešajući se u nešto što je apsolutno ingerencija BNV, što je zasnovano na Ustavu i zakonima ove zemlje i na međunarodnim standardima“.
DŽudžo se pozvao na Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, na osnovu čijih odredaba „školski odbori do 31. avgusta treba da usvoje ili odbace naše predloge, a 31. decembar je krajnji rok do kojeg ministar Šarčević treba da potpiše suglasnost na tu njihovu odluku. Inače, mi na osnovu nedavno izmenjenog zakona imamo pravo i obavezu da preuzmemo kompletna osnivačka prava svih škola koje smo pre četiri godine proglasili ustanovama od posebnog značaja“. Na osnovu tog zakona, kako je naglasio, nacionalna veća imaju pravo da „jednu četvrtinu obrazovno-vaspitnih ustanova, u kojima se nastava odvija i na jeziku nacionalnih manjina.
– U našem slučaju to je osam osnovnih škola i deveta je Gimnazija u Tutinu. U 36 osnovnih i srednjih škola u Sandžaku nastava se odvija i na bosanskom jeziku. Čuli smo i predlog, da ako već dajemo imena da damo po Skenderu Kulenoviću i Meši Selimoviću, koji su veći deo svog života proveli u Beogradu. Mi u skladu sa zakonom, imamo pravo da kod ovih devet škola preuzmemo kompletna osnivačka prava kao veće – naglasio je DŽudžo i zapitao zašto ministar prosvete ne zna ni jedno ime iz hiljadugodišnje bošnjačke istorije i optužio ga da se „ne razume u obrazovni proces, a još manje u obrazovanje na jezicima nacionalnih zajednica“.
Potpredsednik BNV je pojasnio da se davanje imena po znamenitim Bošnjacima afirmiše i unapređuje kulturni, nacionalni i etnički identitet, jer su „to važni ljudi iz naše hiljadugodišnje pisane istorije, a među njima je i Kulin Ban, koji je naš rodni list, ključna ličnost naše ukupne kulture, istorije, tradicije, nacionalnog i etničkog identiteta“. DŽudžo je potvrdio da je sadašnja inicijativa o promeni imena škola, obnova one iz 2014. godine, jer sada „u Sandžaku postoji povoljniji politički kontekst, a beogradski činovnici su gori nego tada“. Rekao je i da je BNV dobilo pismo od Vildane Ćulahović, ćerke Murata Šećeragića, koja protestuje što menjamo ime školi Vladimir Perić Valter u Murat Šečeragić, i da će pokušati da razgovaraju sa njom o tome“. „Ako budu insistirali, a nemaju pravo u ovoj zakonskoj proceduri, mi ćemo za tu školu predložiti ime npr. Husein Rovčanin, koji je vodio važnu borbu protiv četnika u Brodarevu“, dodao je DŽudžo.
Inicijativa za promenu imena osnovnih škola je deo predizborne kampanje za izbore za nacionalni savet i koristi se u dnevno političke svrhe, smatra potpredsednik Stranke pravde i pomirenja (SPP) i šef većničke grupe „Za Sandžak, Bošnjake i muftiju“ u aktuelnom sazivu BNV Jahja Fehratović.
– Taj zahtev je došao u predvečerje izbora za BNV i bojim se da ono što kao bošnjački narod imamo pravo da dobijemo od obrazovnog sistema ne bude ugroženo. Mi kao većnici ne možemo da budemo protiv toga, ali ta inicijativa treba da bude pokrenuta od strane svih većnika i celokupnog bošnjačkog naroda – pojasnio je svoj stav Fehratović. On je dodao da BNV još nije završilo proces obrazovanja na bosanskom jeziku. „I to je prvo što treba da se uradi. Mi još uvek nemamo kvalitetne udžbenike za nastavu na bosanskom jeziku, nemamo domaću lektiru, a nisu urađene ni pripreme za učitelje i nastavnike. Kad sve to obavimo možemo da tražimo druge zahteve“, naveo je Fehratović.
BNV je predložilo da osnovne škole u Novom Pazaru „Vuk Karadžić“, „Stefan Nemanja“, „Jovan Jovanović Zmaj“ i „Desanka Maksimović“ dobiju imena istaknutih ličnosti iz bošnjačke istorije Muhameda Hevaji Uskufija, Kulina bana, Ahmeda Ali Gurbija i Muse Ćazima Ćatića. OŠ u Tutinu „Aleksa Đilas Bećo“ Ferhad beg Draga, a „Aleksa Šantić“ Kadija Gluhavički. Škole u prijepoljskoj opštini „Vladimir Perić Valter“ Murat efendija Šećeragić, a „Svetozar Marković“ u Brodarevu, po brodarevcu Rifatu Ramoviću. DŽudžo je najavio da će se od ove školske godine, u školi u Brodarevu, kompletna nastava odvijati na bosanskom jeziku. U toj školi je nastava na bosanskom jeziku bila počela školske 2013./2014. godine, ali posle pet dana ukinuta.
Muftija Dudić o „kukolj muslimanima“
Jasno je da je počela predizborna kampanja za novi bošnjački nacionalni savet. Najozbiljniji kandidati za osvajanje većničkih mandata u novom sazivu BNV biće liste okupljene oko partija Sulejmana Ugljanina i Muamera Zukorlića, SDA Sandžaka i SPP. Zato se sve izjave zvaničnika okupljenih oko ovih političkih opcija tumače kao deo predizborne kampanje. Tako je protumačeno i obraćanje predsednika Mešihata Islamske zajednice (IZ) u Srbiji muftije Mevluda Dudića budućim hadžijama. On je, na novopazarskom gradskom trgu, hadžije koje su otišle u muslimansko svetilište preko IZ Srbije nazvao „kukolj muslimanima“ i kukolj hadžijama“. Najavio je da će njegova IZ na Rekreacionom centru, zagraditi 1,6 hektara vakufskog zemljišta, jer „domaćini zagrađuju ono što je njihovo da ne bi stoka poharala, pahčad provalila“. Iako, se oštra retorika muftije Dudića tumači kao „radikalizacija bošnjačkih glasača“ pred izbore za BNV, naišla je na mnogobrojne osude i obnovila stare priče o nepremostivim podelama u bošnjačkoj zajednici.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.