Saopštenja optužbi i odbrana postala su uobičajena komunikacija na realaciji Državni univerzitet Novi Pazar (DUNP) i ostali.
Rektorski kolegijum te visokoškolske ustanove danas je saopštenjem odgovorio na jučerašnje oglašavanje nekoliko organizacija civilnog društva (OCD) iz ovog grada, Beograda i Tutina.
Odbačene su sve optužbe tih nevladinih organizacija.
„Nije tačna optužba da postoji sveprisutna islamofobija u ovoj ustanovi i veoma je opasna, jer se pre svega odnosi na ljude koji iz drugih gradova dolaze u Novi Pazar da rade. Govoriti o islamofobiji na Univerzitetu gde je apsolutno najveći broj studenata islamske veroispovesti i gde se o trošku države školuje preko 70 odsto akademaca, besmisleno je i uznemirujuće“ . navedeno je u saopštenju.
Ocenjeno je da je DUNP za ovaj grad i jugozapad Srbije „ustanova od posebnog značaja“, koja „nijednim svojim postupkom, niti odlukom nije osporila kulturni, jezički ili religijski identitet bilo kojeg studenta i bilo kojeg nastavnika“ i da su tu ravnopravni svi Bošnjaci, Srbi, Hrvati, Crnogorci, Goranci, Romi.
Citirana je i odredba Zakona o visokom obrazovanju da na visokoškolskoj ustanovi nije dozvoljeno političko, stranačko ili versko organizovanje i delovanje.
Rektorski kolegijum, u današnjem obraćanju javnosti, postavlja pitanje „da li je možda u tome problem?“, jer „ova ustanova nije privatno vlasništvo, već visokoobrazovna ustanova države Srbije, što je jasn i po nazivu koji ima“.
Kao netačna odbačena je i konstatacija da je mnogim profesorima uskraćeno pravo na rad.
„Nijedan nastavnik, niti saradnik, u periodu aktuelne uprave, nije dobio otkaz. A, napredovanje nastavnika uslovljeno je, isključivo, njihovim referencama i pravilima koje postavljaju Zakon i drugi univerzitetski propisi. Situacija na Državnom univerzitetu predstavlja se dramatičnom sa namerom da o akademskim stvarima odlučuju ljudi bez kompetencija, koji sa Univerzitetom nemaju ništa ili skoro ništa. Državni univerzitet bio bi dobro mesto da se „uhlebe“ partijski kadrovi, nestručne osobe, koje se predstavljaju kao sveznalice, koje su upisivale i po deset fakulteta, a pitanje je da li su ijedan završile,“ poručio je rektorski kolegijum DUNP.
OCD su, u jučerašnjem saopštenju, ocenile da je situacija na DUNP„kulminacija loše situacije, koja traje poslednjih nekoliko godina, i koja se ogleda u obračunu sa mnogim profesorima kojima je uskraćeno pravo na rad“.
Te nevladine organizacije su poručile da „Državni univerzitet nije privatno vlasništvi koje pripada jednoj porodici ili pojedincu, već ustanova za koju se svim snagama mora boriti“ i pozvali su društvene, političke, akademske i druge aktere „da svojim delovanjem doprinesu da s situacija na Državnom univerzitetu dovede u red“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.