Živimo u eri savremene terapije koja produžava živote, poboljšava kvalitet života a u nekim situacijama i spašava život. Pronalazak leka koji je bezbedan i efikasan za lečenje neke bolesti ili stanja predstavlja dug i kompleksan proces.
Jedno od najvažnijih stepenica u tom procesu su kliničke studije. Uprkos zabludama da je reč o opasnim eksperimentima, u pitanju je vrlo kontrolisan proces čiji je primarni cilj zdravlje pacijenta.
– Kliničke studije često za pacijenta predstavljaju retku ili jedinu priliku da novom terapijom stave bolest pod kontrolu ili je pobede. Od pet do deset hiljada novootkrivenih molekula u farmaciji samo jedan na kraju zadovolji sve kriterijume efikasnosti i bezbednosti leka koji može da bude dostupan pacijentima u terapiji. Taj proces selekcije „efikasnog i bezbednog“ molekula traje od 10 do 14 godina i u njemu učestvuje veliki broj ljudi – naučnici, medicinsko osoblje, osobe koje kontrolišu tok ispitivanja i najvažnije, sami pacijenti – kaže za Danas doktorka Aleksandra Vidaković Lazić iz Udruženja proizvođača inovativnih lekova – Inovia.
Bezbednost pacijentaKlinička ispitivanja su jedno od najregulisanih oblasti i pružaju visoki stepen zaštite za pacijente. Svako ispitivanje odobravaju regulatorna tela, kao sto su Američka agencija za hranu i lekove (FDA), Evropska agencija za lekove (EMA), a u Srbiji Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS). Prilikom sprovođenja ispitivanja, strogo se poštuju međunarodni i lokalni zakoni, pravilnici i smernice, koji regulišu pitanja etike i bezbednosti pacijenta u kliničkom ispitivanju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.