Dušan Glišović: Štrajkač 1

Profesor Filološkog fakulteta u Beogradu Dušan Glišović već drugi dan štrajkuje glađu, jer više od pola godine čeka da izborno veće tog fakulteta raspiše konkurs za redovnog profesora za nemačku književnost.

Glišović kaže da ispunjava sve uslove da bude izabran na to mesto i smatra da neodazivanje pojedinih kolega sednicama veća nije usmereno protiv njega. Tvrdi da je takvo ponašanje višegodišnja boljka u funkcionisanju Filološkog fakulteta, te da bi država trebalo da povede računa kako rade njene institucije, jer za to dobijaju novac iz budžeta. Glišović je odlučan da ostane u holu fakulteta do 7. marta, za kada je zakazana nova sednica izbornog veća. Nakon toga namerava da prekine štrajk glađu, bez obzira na ishod same sednice.

Dušan Glišović je rođen 1953. godine u Beogradu, gde je završio osnovnu i srednju školu. Diplomirao je i magistrirao na Filološkom fakultetu u Beogradu. Završio je i studije germanistike, komparatistike i političkih nauka u Bonu, gde je i doktorirao na politici u Kafkinom delu.

Iako predaje nemačku književnost, već 15 godina se bavi proučavanjem lika i dela Ive Andrića. Posle zapažene knjige „Ivo Andrić, Kraljevina Jugoslavija i Treći rajh“ Glišović je nedavno objavio delo „Ivo Andrić. Istorija i politika“, u izdanju Službenog glasnika. Zanimljiv je njegov odgovor povodom uvek aktuelne polemike o tome čiji je Andrić pisac:

– U jednoj rečenici sebi sam dozvolio da se dotaknem tog pitanja i da kažem ovim redosledom: dragi moji Bosanci, Hrvati i Srbi – Ivo Andrić je pre svega jugoslovenski pisac, pa onda pisac svakog od tih naroda ponaosob. E sad, to što se on najvećim delom izjašnjavao kao Srbin, ne znači da njega možete podvesti pod kategorije onih koji vatreno zastupaju srpski nacionalizam. On je bio svakako jedan od deset najvećih evropskih intelektualaca 20. veka, po obimu svoga znanja, širini svoje kulture i po broju jezika koje je govorio, čitao i na kojima je pisao – rekao je Glišović.

Profesor Glišović svoj posao doživljava i kao hobi, te i vikende najčešće provodi na fakultetu. Maksima koja ga, po njegovim rečima, najbolje predstavlja jeste da dan provede u radu i miru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari